Sistemik öneme sahip bankalar: Türk bankacılık sektörü için gösterge bazlı bir yöntem önerisi
Systemically important banks: An indicator based measurement methodology proposal for Turkish banking sector
  1. Tez No: 353909
  2. Yazar: ÖZGE ÜLKÜTAŞ SAÇCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SAYILGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmada Türk Bankacılık Sektörü'nde faaliyet gösteren bankalar, sistemik önem derecelerine göre değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda çalışmada geliştirilen gösterge bazlı yöntem ile örneklemde yer alan bankaların 2012 yıl sonu kamuya açık mali tablo verileri kullanılarak sistemik önem dereceleri belirlenmiştir. Daha sonra bu bankalar, kümeleme analizinden faydalanılarak sistemik önem derecelerine göre gruplandırılmış ve bu yolla Türk Bankacılık Sektörü'nde faaliyet gösteren sistemik öneme sahip yerel bankalar (D-SIB) tespit edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda, örneklemde yer alan en yüksek sistemik önem derecesine sahip 7 bankanın, kalan 21 bankadan ayrı şekilde kümelendiği görülmüş ve bu 7 banka çalışmada, D-SIB olarak nitelendirilmiştir. Çalışma, yöntemde kullanılan her bir kategorinin bankaların sistemik önem dereceleri üzerindeki etkisini görmek üzere kategorilerin farklı oranlarda ağırlıklandırılması suretiyle tekrarlanmış; bu değerlendirmelerde de, D-SIB olarak nitelendirilen banka grubunda, karmaşıklık kategorisi ile ilgili tek bir durum dışında, bir değişiklik olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess banks operating within the Turkish Banking Sector according to their degree of systemic importance. Adopting an indicator based methodology developed in the study, the systemic importance of banks in the sample has been determined by using publicly available year-end data of 2012. Afterwards, these banks are grouped based on their systemic relevance by utilising cluster analysis so that domestic systemically important banks (D-SIB) operating within the Turkish Banking Sector has been identified. In the analysis, it has been observed that 7 banks with the highest systemic importance clustered separately from the remaining 21 banks in the sample and these 7 banks in the study have been regarded as D-SIBs. To scrutinise the impact of each category on banks' systemic relevance, the analysis has been reiterated by varying the weightings that has been initially assigned equally across all categories. As a result of this further analysis, the group of banks that has been identified as D-SIB has hardly changed with the exception of single instance related with complexity category.