Türk bankacılık sektörü piyasa yapısı ile mevduat bankalarının kârlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the market structure of the Turkish banking sector and the profitability of deposits banks
- Tez No: 823746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kâr birçok işletme için olduğu gibi bankalar için de finansal performansları ve varlıklarını sürdürülebilmeleri açısından önemli bir kriterdir. Türkiye'de finansal sistem içindeki önemli payı ile ekonominin itici gücü konumunda olan bankaların karlılıkları bankacılık sektörünün yanı sıra finansal sistemin etkin ve verimli çalışması açısından da önem arz etmektedir. Bu noktada, bankaların kârlılığını etkileyen faktörlerin ortaya koyulması özellikle sektör temsilcileri, düzenleyici ve denetleyici kurumlar ve politika geliştiriciler açısından önemli görülmektedir. Bu tez çalışmasının amacı karlılık belirleyicilerinden birisi olarak kabul edilen ve rekabet düzeyinin bir göstergesi olarak ele alınan piyasa yapısı ile mevduat bankalarının karlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaçla, gösterge değişken olan HHI (Hirschman-Herfindahl İndeksi) ile özkaynak kârlılığı arasındaki ilişki karlılık üzerinde etkili olan diğer faktörlerin de modele dâhil edilmesi ile panel veri analiz yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Analiz sonuçları karlılık göstergesi olan özkaynak kârlılığı ile ilgili endeks arasında pozitif ve güçlü bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bunun yanı sıra elde edilen diğer bulgular TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi), faiz oranı değişkenlerinin de karlılık üzerinde etkili olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Profit is essential for banks, as it is for many businesses, in terms of their financial performance and sustainability of their existence. The profitability of banks, which are the driving force of the Turkish economy with their significant share in the financial system, is important for the effective and efficient functioning of the banking sector as well as the financial system. At this point, revealing the factors affecting the profitability of banks is especially curcial for sector representatives, regulatory and supervisory institutions and policy makers. The aim of this thesis is to examine the relationship between market structure, which is considered as one of the determinants of profitability and an indicator of the level of competition, and the profitability of deposit banks. For this purpose, the linkage between the indicator variable HHI (Hirschman-Herfindahl Index) and return on equity is examined by using panel data analysis method by including other factors that affect profitability in the model. The results of the analysis show that there is a positive and strong relationship between the return on equity, which is a profitability indicator, and the related index. In addition, other findings indicate that CPI (Consumer Price Index) and interest rate variables are also effective on profitability.