Türkiye'de farklı bölgelerde bulunan Karaman, Şanlıurfa ve Mersin illerinin güneş enerji potansiyeli
Solar energy potential of Karaman, Şanlıurfa and Mersin provinces located in different regions in Turkey
  1. Tez No: 907365
  2. Yazar: MUSTAFA ORUÇ ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET AKINERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bir ülkenin gelişmişlik seviyesini enerji tüketimi ile anlayabiliriz. Ülkelerde ise enerji tüketiminin en yüksek olduğu bölgeler sanayi faaliyetlerinin olduğu bölgelerdir. Sanayi bölgelerinde enerji ihtiyacı için fosil yakıtlar giderek fiyat artırmaktadır. Daha ekonomik yollar arayan tüketimi çok tesisler için, coğrafi konumu sebebiyle Türkiye yüksek güneş enerjisi potansiyeline sahiptir. Türkiye'de fosil kaynakların kullanımıyla ortaya çıkan çevre kirliliğinden ötürü yenilenebilir enerji kullanımı zaruri hale gelmiştir. Ülkemizde henüz yeni gelişmekte olan Güneş Enerji Santralleri uygulamalarında, Türkiye elektrik enerjisi tüketimi 2021 yılında bir önceki yıla göre %7,7 artarak 329,6 milyar kWh, elektrik üretimi ise bir önceki yıla göre %8,1 oranında artarak 331,5 milyar kWh olarak gerçekleşmiştir. Türkiye yenilenebilir enerji kaynakları için geç kalmıştır ama hızlı ve yüksek sermayeli atılımlar ile son yıllarda eksikler giderilmektedir. Birçok ülkede yıllık ortalama güneş süresi ülkemizdeki yıllık ortalama güneş süresinden daha az olsa da yenilebilir bir enerji olan güneş enerjisine yatırımları giderek artmaktadır. Bu bağlamda ülkemizin farklı bölgelerinde bulunan Karaman, Şanlıurfa ve Mersin illerimizin güneş enerji potansiyellerini tespit etmek ve ülkemizin enerji ihtiyacının yenilenebilir bir enerji kaynağı olan güneş enerjisinden karşılanmasının önemi, dışa bağımlılığı giderek azaltıp ekonomik yönden ülkemizin refah seviyesini daha da arttıracağından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
We can understand the development level of a country in the world by its energy consumption. In countries, the regions with the highest energy consumption are the regions with industrial activities. Fossil fuels are gradually increasing in price for energy needs in industrial areas. Due to its geographical location, Türkiye has high solar energy potential for high-consumption facilities looking for more economical ways. The use of renewable energy has become essential in Türkiye due to the environmental pollution caused by the use of fossil resources. In Solar Power Plant applications, which are just developing in our country, Türkiye's electrical energy consumption will increase by 7.7% compared to the previous year, reaching 329.6 billion kWh in 2021, and electricity production will increase by 8.1% compared to the previous year, reaching 331.5 billion kWh has been realized. Türkiye is late for renewable energy sources. However, with rapid and high-capital investments, the deficiencies have been eliminated in recent years, and although the annual average sun duration in many countries is less than the annual average solar duration in our country, investments in solar energy, which is a renewable energy, are gradually increasing. In this context, it is very important to determine the solar energy potential of our provinces in different regions of our country and to meet our country's energy needs from solar energy, which is a renewable energy source, as it will gradually reduce foreign dependency and further increase the economic welfare level of our country.