Adölesanlarda ortoreksiya nervoza prevalansı ve ilişkili faktörler
Prevalence and determinants of orthorexia nervosa among adolescents
- Tez No: 851935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Adölesanlardaki yeme sorunlarının sıklığı ve çeşitliliği dikkate alındığında ortoreksiya nervozanın bu gruptaki epidemiyolojik özelliklerinin bilinmesi ve bu klinik durumla ilişkili olabilecek sosyodemografik özelliklerin ve anne-baba tutumlarının belirlenmesi hem klinik hem de bilimsel anlamda önem teşkil etmektedir. Bu çalışmada ortaöğretim kurumlarına devam eden 14-18 yaş arasındaki ergenlerde ortoreksiya nervoza (ON) sıklığının hesaplanması ve bu klinikle ilişkili olabilecek çeşitli faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma, Eylül 2022 - Mart 2023 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk-Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları (ÇERSAH) ana bilim dalı tarafından yürütülmüştür. 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Türkiye'nin Doğu Karadeniz Bölgesi'nin en kalabalık ili olan Trabzon'da bulunan 145 liseden rastgele 17 lise seçilmiştir. Seçilen liselerde kümeleme tipi örnekleme yöntemi kullanılarak 3450 öğrenciye anket formları dağıtılmıştır. Bunlardan çalışmaya katılmak için hem kendisi hem de ailesi onay veren ve anketleri eksiksiz dolduran 1784 katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmanın birinci aşamasında katılımcılar ve ebeveynleri Sosyodemografik Veri Formu, Ortoreksiya Nervoza Envanteri (ONE), Çocuklarda Anksiyete ve Depresyon Ölçeği Ebeveyn Formu (ÇADÖ- EF), Anne-Baba Tutum Ölçeğini (ABTÖ) doldurmuşlardır. Çalışmasının ikinci aşamasında ONE verileri değerlendirilerek ortoreksiya nervoza olduğu tespit edilen 9 ergenle eşlik eden komorbiditeleri saptamak için klinik görüşme yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 1104'ü (%61.9) kız ve 680'i (%38.1) erkek olmak üzere 1784 lise öğrencisi katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 15.31±1.10 ve vücut kitle indeksi ortalaması 21.33±3.62 olarak bulunmuştur. Çalışmaya katılan öğrencilerde ON sıklığı % 0.5'tir.
Özet (Çeviri)
Objective: Considering the frequency and variety of eating problems in adolescents, it is important both clinically and scientifically to know the epidemiological features of orthorexia nervosa in this group and to determine the sociodemographic characteristics and parental attitudes that may be associated with this clinical condition. In this study, it was aimed to calculate the frequency of orthorexia nervosa in adolescents aged 14-18 attending high schools and to examine various factors that may be associated with this clinic condition. Method: The research was carried out by Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Department of Child-Adolescent Psychiatry between September 2022 and March 2023. In the 2022-2023 academic year, 17 high schools were randomly selected from 145 high schools in Trabzon, the most populous province of the Eastern Black Sea Region of Turkey. Questionnaire forms were distributed to 3450 students in selected high schools using the clustering type sampling method. Of these, 1784 participants who both themselves and their families gave consent to participate in the study and who completed the questionnaires were included in the study. In the first stage of the study, the participants and their parents completed the Sociodemographic Data Form, Orthorexia Nervosa Inventory (ONI), the parent form of the revised child anxiety and depression scale (RCADS), the parent attitude scale. In the second phase of the study, a clinical interview was conducted with 9 adolescents who were found to be at risk of orthorexia nervosa by evaluating the ONI data, to determine the comorbidities. Results: A total of 1784 high school students, 1104 (61.9%) girls and 680 (38.1%) boys, participated in the study. The mean age of the participants was 15.31±1.10 and the mean body mass index was 21.33±3.62. The total prevalence of ON was 0.5% in this study.