Obezitede trombosit fonksiyonları
Platelet functions in obesity
- Tez No: 353938
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN EFE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yağız, O. Obezitede trombosit fonksiyonları. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2013. Obezite, ateroskleroza yol açarak kardiyovasküler mortalite ve morbidite için risk oluşturur. Aterosklerozun patogenezinde ve progresyonunda inflamatuvar markerlar da rol sahibidir. Obezitede aterotrombotik olay sıklığındaki artış, vasküler sistemde koagülasyon ve fibrinoliz arasında varolan fizyolojik dengenin bozulması ile tetiklenen pekçok faktörün işe karıştığı bir ortamda gelişir. Çalışmamızda obez olgularda trombosit agregasyonunun ve p-selektin ile trombosit aktivasyonunun çalışılması ve obeziteye eşlik eden değiştirilebilir aterosklerotik risk faktörlerinden hipertansiyon (HT), dislipidemi (DL), sigara varlığının ve risk faktörü sayısının trombosit fonksiyonlarına etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya 84 obez ve benzer yaş grubunda 15 sağlıklı kontrol olgusu ( K grubu) alındı. Obez olgular risk faktörü bulunmayan, 1 risk faktörlü (16 DL,3 HT,2 sigara), 2 risk faktörlü (12 sigara+DL, 6 DL+HT, 3 HT+sigara) ve 3 risk faktörlü 21?er kişilik dört grupta sırasıyla A, B,C,D olarak toplandı. Diyabet, endokrin kökenli obezite, son 6 ayda doğum veya gebelik öyküsü, hormon replasmanı veya oral kontraseptif kullanımı olanlar çalışmaya alınmadı. Obezitenin artmış inflamatuvar belirteçlere sahip, insulin direnci ile donanmış bir zemin oluşturduğu ve p-selektin ile temsil edilen trombosit aktivasyonunun ve ADP ile indüklenen trombosit agregasyonunun arttığını da belirlediğimiz obezite ortamının bir bütün olarak değerlendirildiğinde aterosklerotik olaylara hazır ve açık olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Yağız, O. Platelet Functions in Obesity. Eskişehir Osmangazi University Medical Faculty, Department of İnternal Medicine Medical Specialty Thesis, Eskişehir, 2013. Obesity is a risk factor for cardiovascular morbidity and mortality, leading to atherosclerosis. Atherothrombotic events associated with obesity develop in an environment with physiological imbalance that exists between coagulation and fibrinolysis in the vascular system is triggered by many factors. We aimed to study platelet agregation and platelet activation which is represented by p-selectin and to investigate the effects modifiable cardiovascular risk factors including hypertension, smoking, dyslipidemia associated with obesity, presence and number of risk factor assessment of the of platelet functions . The study is performed with 84 obese and 15 gender and age matched healthy control subjects. Obese subjects divided four categories with 21 persons. There was no risk factor in Group A, in Group B there was one risk factor (16 dislipidemia, 3-hypertension, 2 smoking), In Group C there was 2 risk factors (12 smoking + dislipidemia, 6 dislipidemia + hypertension, 3 hypertension + smoking), and in Group D there was 3 risk factors respectively. Diabetes, endocrine causes of obesity, a history of the last 6 months of birth or pregnancy, usage of oral contraceptives or hormone replacement therapy were excluded from the study. It has been concluded that; because of the obesity could cause increased inflammatory markers, insulin resistance, increased platelet activation represented by p-selectin and ADP-induced platelet aggregation, it can tend to atherosclerotic events.