COVİD-19 ilişkili multisistemik enflamatuvar sendromlu çocukların uzun dönem komorbidite ve prognozlarının değerlendirilmesi
Evaluation of long-term comorbidity and prognoses of children with COVİD-19-associated multisystem inflammatory syndrome
- Tez No: 918646
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZA ÖZEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çocuklarda COVID-19 ilişkili Multisistemik Enflamatuar Sendrom (Multisystem inflammatory syndrome in children; MIS-C), SARS-CoV-2 enfeksiyonunu takiben gelişen, genellikle hastane yatışı gerektiren yüksek ateş, çoklu organ tutulumu ve enflamatuvar belirteçlerde belirgin artış ile karakterize bir durumdur. MIS-C hastalarının hem tanıda hem de izlemde başta kardiyak olmak üzere gelişebilecek olası organ tutulumları açısından yakın takip edilmeleri gerekmektedir. Ancak MIS-C hastalarının ne kadar sıklıkta izlenmesi gerektiği veya izlemde gelişebilecek komplikasyonlar açısından literatürde az sayıda veri bulunmaktadır. MIS-C nispeten yeni bir hastalık olması nedeniyle, bu hastaların uzun dönem takip verileri de mevcut değildir. Bu nedenle çalışmamızda COVID-19 ilişkili Multisistemik Enflamatuvar sendromu (MIS-C) tanısı almış hastaların demografik özelliklerini, klinik ve laboratuvar bulgularını (otoantikorlar dahil), ekokardiyografi (EKO) ve diğer görüntüleme sonuçlarını, aldıkları tedaviler ve tedavi yanıtlarını, izlemde otoimmün hastalık geliştirip geliştirmeyeceklerini, uzun dönem komorbiditelerini ve prognozlarını değerlendirmeyi amaçladık. Bu çalışmaya Nisan 2020- Ekim 2023 arasında MIS-C tanısı almış olup hastanemizde takip edilen 0-18 yaş arası 132 MIS-C hastası ile bu dönemde tanı alıp hastanemizde takip edilen 13 ağır COVID-19 pnömonisi hastası dahil edilmiştir. MIS-C hastalarının bulguları, COVID-19 pnömonisi hastalarıyla ve mevcut varyantın hakim olduğu dönemlere göre Aralık 2021 öncesi ve sonrası olacak şekilde karşılaştırılmıştır. Aralık 2021'den önce 98 (çoğu Delta varyantı ile ilişkili), Aralık 2021 sonrası 34 (Omicron varyantı ilişkili) MIS-C hastası saptanmıştır. Hastaların %65,9'u erkek, tanı anında ortanca yaş 8,2 yıl saptanmıştır. MIS-C hastaları başvuru anındaki klinik fenotiplerine göre ayrıldığında, şok kliniği ile gelen 43 hasta (%32,6), Kawasaki Hastalığı (KH) fenotipi ile gelen 36 hasta (%27,3), KH benzeri fenotipi ile gelen 89 hasta (%67,4) saptanmıştır. MIS-C hastalarında en sık görülen klinik bulgular: ateş (%100), gastrointestinal sistem bulguları (%84,8), döküntü (%72) ve konjonktivit (%72,7) olmuştur. Tanı anında neredeyse tüm hastalarda lenfopeni (0,2-1,58) görülmüş olup, trombosit sayısı 180 x 10^3/μL (27-649), ortalama CRP 18,5 mg/dL (0,5-144,7) saptanmıştır. 57 hastada (%43,2) anormal karaciğer fonksiyon testleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Multisystem Inflammatory Syndrome in Children (MIS-C) associated with COVID-19 is a condition characterized by high fever, multi-organ involvement and a significant increase in inflammatory markers, which usually requires hospitalization following a SARS-CoV-2 infection. MIS-C patients should be closely monitored for potential organ involvement, particularly cardiac, both at diagnosis and during follow-up. However, there are limited data in the literature regarding how frequently MIS-C patients should be followed or the complications that may develop during follow-up. Since MIS-C is a relatively new disease, long-term follow-up data for these patients are not yet available. Therefore, the aim of our study is to evaluate the demographic characteristics, clinical and laboratory findings (including autoantibodies), echocardiography and other imaging results, treatments received, treatment responses, the development of autoimmune diseases during follow-up, long-term comorbidities, and prognoses of patients diagnosed with Multisystem Inflammatory Syndrome (MIS-C) associated with COVID-19. This study includes 132 MIS-C patients aged 0-18 years who were diagnosed and followed up at our hospital between April 2020 and October 2023, as well as 13 patients diagnosed and followed up with severe COVID-19 pneumonia during this period. The findings of MIS-C patients were compared with those of COVID-19 pneumonia patients and according to the dominant variant periods, before and after December 2021. Before December 2021, 98 MIS-C patients (mostly associated with the Delta variant) were identified, and after December 2021, 34 MIS-C patients (associated with the Omicron variant) were identified. Of the patients, 65.9% were male, and the median age at diagnosis was 8.2 years. When MIS-C patients were divided according to their clinical phenotypes at presentation, 43 patients (32.6%) presented with shock, 36 patients (27.3%) with a KD phenotype, and 89 patients (67.4%) with a KD-like phenotype. The most common clinical findings in MIS-C patients were fever (100%), gastrointestinal system findings (84.8%), rash (72%), and conjunctivitis (72.7%). Almost all patients had lymphopenia (0.2-1.58) at diagnosis, with a platelet count of 180 x 10^3/μL (27-649) and a mean CRP of 18.5 mg/dL (0.5-144.7). Abnormal liver function tests were detected in 57 patients (43.2%).