Soliter Pulmoner Nodüllerde malignite olasılığının belirlenmesinde F-18 FDG PET/BT'nin rolü
Role of FDG PET/CT in determination of the malignancy possibility of solitary pulmonary nodules
  1. Tez No: 353937
  2. Yazar: EMİNE ÖZLEM AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AK SİVRİKOZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Soliter Pulmoner Nodüllerde malignite olasılığının belirlenmesinde F-18 FDG PET/BT?nin rolü. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2013. Bu çalışmanın amacı, konvansiyonel yöntemlerle soliter pulmoner nodül (SPN) tespit edilen hastalarda F-18 FDG PET/BT ile malignite olasılığını belirlemektir. Toraks tomografilerinde SPN saptanan 70 hasta (54?ü erkek, 16?sı kadın; yaş aralığı 61,98±9,83 yıl (range 36-82 yıl) çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalara F-18 FDG PET/BT görüntüleme (Hi-Res Biograph 6, Siemens Medical Solutions) yapıldı. Otuz altı hastada girişimsel işlem ile tanı konulurken, 34 hasta ise radyolojik takip (ortalama 603±163 gün, range 210-850 gün) ile karar verildi. Girişimsel işlem yapılan 36 hastanın 31?inde malignite saptandı (31/70, %44), 5 hastada histopatolojik bulgular benign (%56) olarak değerlendirildi. Malignite saptanan 31 hastadan 26?sı adenokarsinom, 5?i ise skuamöz hücreli karsinom olarak geldi. F-18 FDG PET/BT ile nodüllerde saptanan maksimum SUV değerleri ortalama 4.03±3.95 idi (range 0,20-15,87).
Özet (Çeviri)
Role of FDG PET/CT in determination of the malignancy possibility of solitary pulmonary nodules. Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Medical Specialty Thesis in Department of Nuclear Medicine, Eskisehir, 2013. The aim of this study is to determine malignancy possibility by F-18 FDG PET/CT of patients who has incidentally detected solitary pulmonary. 70 patients at the age between 36-82 years (average 61,98±9,83), of which detected SPN in their thorax tomographies were included in this study. All patients were performed by F-18 FDG PET/CT imaging. (Hi-Res Biograph 6, Siemens Medical Solutions). Thirty six patients diagnosed by invasive procedures, 34 patients evaluated as benign by radiological observation (avarage 603±163 days, range 210-850 days). Thirty one of 36 patients who had invasive procedures detected malignant (31/70, %44). Histopathological results of 5 patients evaluated as benign (%56). Malignancy detected 31 patients resulted as 26 adenocarcinoma and 5 squamous cell carcinoma. The maximum SUV values were avarege 4.03±3.95 (range 0,20-15,87). The SUVmax values in malignant lesions were avarege 7,64±0,62 (range 2,5-15.87), in benign lesions were 1,3±1,2 (range 0,2-4).