Psödoeksfoliasyon sendromlu olgularda katarakt cerrahisinin ön segment ve göz içi basıncı üzerine etkisi
The effects of cataract surgery on the anterior segment and intraocular pressure in cases with pseudoexfoliation syndrome
  1. Tez No: 353945
  2. Yazar: MEHMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı Goldmann aplanasyon tonometresi (GAT), klinik gonyoskopi ve Pentacam HR® cihazı kullanarak psödoeksfoliasyon sendromlu (PES) olgularda katarakt cerrahisinin ön segment parametreleri, açı bulguları ve göz içi basıncı (GİB) üzerine olan etkisini araştırmaktır. PES'li ve normal olgularda merkezi kornea kalınlığı (MKK) ameliyat sonrası 1. haftada artmış olarak bulundu. PES'li olgularda kontrol grubuna göre ameliyat öncesi MKK daha ince olarak saptandı (p=0,302). PES'li olgularda ameliyat öncesi ve sonrası dönemlerde vertikal kurvatur (K1), horizontal kurvatur (K2), ortalama kurvatur (Km) değerleri arasında fark bulunmadı. Kontrol grubunda ameliyat öncesi K1 değerlerinin ameliyat sonrası 1. hafta ve 1.
Özet (Çeviri)
The purpose is to investigate the effects of cataract surgery on the anterior segment parameters, angle findings and intraocular pressure (IOP) in pseudoexfoliation syndrome (PXS) cases by the Goldmann applanation tonometry, clinical gonioscopy, and Pentacam HR® The central corneal thickness (CCT) was found to be increased in normal cases and those with PXS a week after surgery. The CCT was thinner in PXS cases compared to control group preoperatively (p=0.302). No difference existed among PXS cases pre- and postoperatively regarding vertical (K1), horizontal (K2) and mean (Km) curvatures. Initial K1 values were more flat in control group compared to postoperative values at 1.week and 1.