Cerrahi olarak tedavi edilen Larenksin Yassı Epitel Hücreli karsinomunda Fascin-1 ve Galectin-3'ün prognostik önemi
Prognostic significance of Fascin-1 and Galectin-3 at squamous cell carcinoma of larenks treated with surgically
- Tez No: 353944
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN N. ÖZÜDOĞRU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Larenks kanserleri tedavisinde yıllar içerisinde gelişen tanısal ve operasyonel tekniklere rağmen mortalite ve morbiditede belirgin iyileşme sağlanamamaştır. Bu nedenle prognostik önemi olabilecek yeni faktörlerin araştırılmasına gerek duyulmuştur. Bu çalışmamıza Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı?nda 2003-2011 yılları arasında ileri evre larenks kanseri nedeniyle total larenjektomi yapılmış toplam 58 hasta dahil edildi. Hastalara ait bilgiler dosya taramaları sonucu elde edildi. Hastaların eksize edilen larenjektomi spesmenlerinde immünohistokimyasal boyalar uygulanıp Fascin-1 ve Galectin-3 ekspresyonları saptandıktan sonra, bunların hastalara ait klinikopatolojik, nüks ve eksitus gelişimi gibi veriler ile karşılaştırılması yapıldı. Yapılan Kaplan-Meier analizinde boyunda metastatik lenf nodu bulunması ve ekstrakapsüler yayılım olması ile nüks ve eksitus arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Multivariate analizlerde ise nüks ile yaşın 60?ın üzerinde olması, tümör çapının büyük olması, vasküler invazyon ve ekstrakapsüler yayılım bulunması gibi parametreler arasında, eksitus ile ise Brindman indeksinin 700?ün üzerinde olması, vasküler invazyon ve ekstrakapsüler yayılım olması gibi parametreler arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Fascin-1 ve Galectin-3 ile sağkalım arasında istatistiksel anlamlı ilişki saptanmadı. Fascin-1 ve Galectin-3 ile klinikopatolojik veriler arasında yapılan Ki-Kare testinde istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. Çalışmamızda ileri evre larenks kanserlerinde prognostik etkisi bilinen faktörlerin yanısıra, yüksek Fascin-1 ekspresyonunun boyuna metastaz ile anlamlıya yakın ilişkili tespit edilmesi, yeni bir prognostik belirteç olarak öneminin olabileceğini düşündürmektedir. Her iki belirteç için de geniş serilerde ve daha fazla sayıda araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Although developing diagnostic and operational techniques ın the treatment of laryngeal cancer over the years, significant improvement in mortality and morbidity couldn?t be achieved. For this reason investigation of new possible prognostic factors was found necessary.Total 58 patients were included in our study, performed total larenygectomy due to advanced stage laryngeal carcinoma, at Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine Ear Nose Throat Department between 2003-2011. Patients informations obtained from file scans. After immunohistochemical stains was performed in laryngectomy specimens resected from patients, Fascin-1 and Galectin-3 expressions was detected,these were compared with data like clinicopathologic, recurrence and exitus development of patients. In Kaplan-Meier analysis presence of metastatic lymph node at neck, and existence of extracapsular extension were identified as statistically significant correlation between recurrence and exitus. But in multivariate analysis between recurrence and parameter like age over 60, greater tumor diameter, vascular invasion and exstracapsüler extension existence, while between exitus and parameter like Brindman index over 700, vascular invasion and extracapsuler invasion existence were identified as statistically significant correlation. Between Fascin-1 and Galectin-3 and survival were not identified as statistically significant correlation. Between Fascin-1 and Galectin-3 and clinicopathologic data were not detected as statistically significant at chi-square test. In our study, the known prognostic factors in advanced laryngeal cancer, as well as identification of nearly statistically significance correlation with neck metastasis of high Fascin-1 expressions suggests that it may have a role as a new prognostic factor. For both of markers, larger series and more researches are needed.