Kıbrıs Türk toplumunda sırt omurlarında ve kaburgalarda görülen sayısal varyasyonlar
Numerical variations on the thoracic vertebral column and the ribs in the Turkish Cypriot population
- Tez No: 353971
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Engin, İstenç, Kıbrıs Türk Toplumunda Sırt Omurlarında ve Kaburgalarda Görülen Sayısal Varyasyonlar , Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Galip Akın, 86 s. Bu arastirmada, Girne Akcicek Hastahanesindeki Kibrisli Turk gonullu yetiskin 175 kisiye ait rontgen filmi, Kibris Turk Toplumunda sirt omurlarinda ve kaburgalardaki varyasyonlari belirlemek amaciyla incelenmistir. Arastirma sonucunda Kibris Turk Toplumunda omurga ve kaburgalarda tespit edilen varyasyonlar asagıdaki sekilde belirlenmistir: (a) Servikal kaburganin varligi yuzde 2.29 (b) On bir sirt omuru ve on bir cift kaburganin varligi yuzde 14.28, (c) 12 sirt omuru ve sag 12 sol 11 kaburganin varligi yuzde 0.57, (d) 12 sirt omuru ve sag 12, sol 13 kaburganin varligi yuzde 0.57 ve (e) 12 sirt omuru ve sag ve sol 13 kaburganin varligi yuzde 0.57 seklinde ve toplam varyasyon orani otuz iki (32) ya da yuzde 18.28 olarak belirlenmistir. Varyasyonlarin ortaya çikisi ile yas arasinda herhangi bir baglanti gorulmemistir. Servikal kaburganin kadinlarda erkeklere oranla belirgin sekilde daha cok ortaya ciktigi fakat diger varyasyonlar uzerinde cinsiyetin belirgin bir etkisinin olmadigi saptanmistir. Diger populasyonlarla karsilastirildiginda on bir sirt omuruna ve on bir cift kaburgaya sahip olma oraninin (yuzde 14) Kibris Turk Toplumu?nda en yuksek degerde oldugu belirlenmistir. TEZ BES TABLO, OTUZ UC SEKIL ICERMEKTEDIR.
Özet (Çeviri)
Engin, Istenc,Numerical Variations on the thoracic vertebral column and the ribs in the Turkish Cypriot Population , Masters Thesis, Advisor: Prof. Dr. Galip Akın, 86 p. In this research, one hundred and seventy five (175) X-Ray which were provided by Turkish Cypriot volunteers from the Girne Akcicek Hospital have been analyzed in order to determine the numerical variations on the thoracic vertebral column and the ribs in the Turkish Cypriot Population. Please see the findings below as a result of the numerical variations on the thoracic vertebral column and the ribs in the Turkish Cypriot population : (a) Prevalence of cervical rib is 2,29%, (b) Prevalence of eleven thoracic vertebra and eleven pair of ribs is 14,28%, (c) Prevalence of twelve thoracic vertebra, right twelve and left eleven rib is 0,57%, (d) Prevalence of twelve thoracic vertebra, right twelve and left thirteen rib is 0,57%, (e) Prevalence of twelve thoracic vertebra and thirteen pair of ribs is 0,57% And the total prevalence of the numerical variations in the population was determined as thirty-two(32) or 18,28% . Numerical variation of vertebrae was not associated with age. Differences in total variation among the males and females were not significant, but the prevalence of cervical rib, among the males and females were significant. The cervical ribs were found significantly more often in the females than males. The present investigation has shown the Turkish Cypriot population has the highest percentage (14%) of eleven thoracic vertebrae and eleven pair of ribs. FIVE TABLE AND THIRTY-THREE FIGURES PRESENT.