Bazı metal elementlerinin ve biyolojik maddelerin 0,001-20 mev enerji aralığında x-ışını radyasyonu kütle soğurma katsayılarının incelenmesi
Investigation of x-ray radiation mass attenuation coefficients on some metal elements and biological matters in 0.001-20 mev energy ranges
  1. Tez No: 516169
  2. Yazar: AYŞE SEMRA ATAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
NIST standartlarına uygun olarak literatürden alınan kurşun, alüminyum, hava, su ve bazı biyolojik maddelerin kütle soğurma katsayı değerleri kullanılarak X-Işını ve Gama radyasyon soğurma kalınlıkları hesaplanmıştır. [0,001-20] MeV enerji aralığında yarı değer soğurma kalınlıklarının direk hesaplanabileceği bir denklem önerilmiştir. Denklemin sabitleri radyasyonu soğuran madde için özeldir. Yarı değer kalınlık değerlerinin enerjiyle değişimi gösterilmiştir. Yarı değer kalınlık değerleri kullanılarak onda bir kalınlık değerleri ve tekrarlama kalınlık değerleri hesaplanabilir. Bu çalışmada önerilen eşitlik radyasyon zırhlama kalınlıklarını pratik bir şekilde hesaplayabilir.
Özet (Çeviri)
X-ray and Gamma radiation absorption thicknesses are calculated by using the mass attenuation coefficient values of lead, aluminum, air, water and some biological matters accordance with the National Institute of Standards and Technology (NIST) standard in the literature. An equation can directly calculate Half-Value-Thickness (HVT), between 0.001 MeV and 20 MeV has proposed. Equation constants are specific for radiation absorbing material. The half value thickness values changing versus by energy is shown. Tenth value thickness (TVT) and repeat thickness value can be calculated by using HVT. In this study, the proposed equation could be practically calculate the radiation shielding thickness.