İletişim becerilerinin eğitim üzerine etkileri
The communication of skills and education
- Tez No: 353996
 - Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN İNCEOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 191
Özet
İletişim; duygu, düşünce ve bilgilerin akla gelebilecek her türlü yolla aktarılmasıdır. Bu aktarım yada ileti sonucunda bir tarafın diğer bir tarafı etkilemesi hedeflenir. İletişim insanın varlık sürdürme biçimindeki gelişmelere paralel değişimlere uğrar. Bu durumda iletişim teknolojisinin gelişimi, iletişimin gelişmesini ve güncel yaşamda etkin bir şekilde kullanılmasını sağlar. İletişim kurabilmek ve kurulan iletişimde etkili olabilmek için, iletişim becerilerini bilmek ve bu becerileri kişiye, yere ve zamana göre uyarlayabilmek önemlidir. İletişim becerilerinin eğitim açısından önemi büyüktür. Eğitim ve iletişim doğrudan kişiyi hedef alır. İyi bir eğitimin ancak doğru kurulan etkili bir iletişimle sağlanacağı düşünülmektedir. Kaynağın gönderdiği ileti, kanalların açık olması ve alıcının gönderilen iletiyi anlaması, algılaması ve çözümlemesiyle anlam kazanır. Gönderilen iletinin anlaşılıp anlaşılmadığını geri bildirim yoluyla anlayabiliriz. Eğitimde amaçladığımız hedeflere ulaşabilmek için belli bir sistem içinde iletişim kurma teknik ve yöntemlerini eğitim alanında uygulamaya koymalıyız. Bunun için öğretim teknik ve kuramlarım iyi bilmemiz gerekmektedir. Öğretim tasarımcıları ve araştırmacılar tarafından geliştirilen öğretim teknik ve metodları çeşitlilik göstermekle birlikte, temelde bilgiye ulaşmanın en kolay ve kullanışlı yolunu ortaya koyarak, sürekliliğinin sağlanmasını amaçlar.
Özet (Çeviri)
Communication is transferation by all way of sensations, thoughts and informations. End of this transferation or message is aimed affection each other. Communication changes according to developments on kind of human being. In this condition the development of technology communication gets progress of communication and to use effectively in actual life. As to be able to communicate and be effective setting in the communication to know skills of communication and adopt according to person, place and time these skills is important. The importance of skill communication for education is big. Education and communication direct aimed the person. A good education only gets with effective communicated is thought. A message which send by source is meaned with to open the receptors and understood perceived and solved the sending message. The send of the message whether understand or not we can know with the way of the feedback. As to reach goals that we aimed in education, we must apply to communication techniques and methodism a known system. For this reason, we have to know the best techniques and theories of education. Although education techniques and methods that developed by the planner and researcher of education are present variety in basic the way of the easiest and the usest to reach the knowledge the easiest and usest way.