İlköğretim kurumlarında yer alan müzik faaliyetlerine alternatif bir gitar öğretimi
- Tez No: 354019
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN TÜZER CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırma“İlköğretim kurumlarında Yer alan Müzik Faaliyetlerine Alternatif Bir Gitar Öğretimi”ve etkinliğinin sınanması üzerinedir. İlköğretim yedinci sınıf öğrencilerinin klasik gitar becerilerini gözlemleyerek, klasik öğretim yöntemlerinin ve CD kayıtlı akorlarla klasik eserleri çözümleyip seslendirme öğretiminin uygulandığı, farklı şekilde eğitim alan deney ve kontrol grupları arasında anlamlı farklılık olup olmadığını incelemek için beşerli iki grup olarak on öğrenciye bu deneysel çalışma uygulanmıştır. Araştırmanın başlangıcında sosyo-ekonomik düzey ve cinsiyet değişkenlerine göre deney grupları eşitlenmiştir. Her iki grubada üç ay süresince haftada birer buçuk saat klasik gitar eğitimi verilmiştir. Araştırmada son test modeli kullanılmıştır. Kontrol grubuna klasik gitara başlangıç için hazırlanan Arenas I kitabı klasik yöntemlerle, deney grubuna klasik yöntemlerle Arenas I metodu ve tarafımızca hazırlanan CD kayıtlı akorlarla klasik eserleri çözümleyip seslendirme öğretim yöntemi uygulanmıştır. Eğitimin sonunda kontrol ve deney grupları arasında bir fark olup olmadığını incelemek amacıyla ölçü aracı olarak“Klasik Gitar Performans Testi”geliştirilerek gruplara uygulanmıştır. Bu sayede oluşabilecek bir değişimin gitar eğitimi üzerindeki etkileri de izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work aims at testing the availability of a guitar education method which can be an alternative to those used in elemantary education. In our work we observed the classical guitar skills of seventh grade students and applied both traditional teaching methods and new teaching method which consists of analysing and vocalizing the classics from CD registrations. This work was applied to two groups including five students each in order to find out if there is a significant difference between the control and experiment groups which are given different educations. At the beginning of the investigation these two groups were equalized in terms of socio- economical and sexual features. Both groups were given classical guitar education for one and a half hour a week for three months. Post- testing modal was used in the investigation. Control group was applied the book Arenas I which is a book for the beginners with conservative methods, while experiment group was applied a new method which consisits of analysing and vocalizing the classics from CD registrations, besides the traditional methods with the book Arenas I. At the end of the education process, in order to find out if there is a difference between the control and experiment groups , 'Clasical Guitar Performance Test' was developped and applied on both groups and the effects of these possible differences on the guitar education was evaluated