Millet Kütüphanesi Ali Emiri Manzum 567'deki Lugaz Mecmuası (vr.334b-383b): İnceleme-metin
The Poetic Lugaz (Riddle) Compilation Numbered 567 in Ali Emiri Collection at Millet Library (pp.334b-383b): Analysis-text
  1. Tez No: 354109
  2. Yazar: ÖMER HATUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜZEYİR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Lugaz mecmuaları, Dîvan edebiyatının bir türü olan 'lugaz' adlı manzum bilmecelerin toplandığı mecmualardır. Bu mecmualarda çeşitli örneklerine rastladığımız lugaz türü, Dîvan edebiyatına 15. yüzyılda Arap ve özellikle Fars edebiyatından girmiş bir nazım türüdür. Özel isimler dışında akla gelebilecek her şeyin sorulduğu beyitler halinde düzenlenmiş bilmecelerdir. Maksat dikkatleri çekmek, zihin alıştırmaları yapmak ve yaptırmak, insanların düşünürken eğleneceği ve kendilerini geliştirebileceği bir alan oluşturmaktır. Bizde 18. yüzyılda zirveye çıkmış olan lugaz türü, beğeni kazanmış örnekleriyle zaman içinde mecmualardaki yerini almaya başlamıştır. Şâirlerin dîvanlarında genellikle 'Elgâz' başlığı altında yer alan, bir şâir tarafından müstakil olarak yazılan yahut şâiri bilinmeyen (Lâ-edrî) lugazlar, mecmuaları derleyen kişilerin edebî zevkine göre lugaz mecmualarında bir araya getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lugaz magazines are magazines where poetic riddles called 'lugaz', a type of Dívan Litarature, are brought together. Lugaz type which we see in these magazines is verse type that has entered Dîvan Litarature in 15th century from Arabian and especially Persian litarature. Lugaz are poetic riddles where anything but proper nouns can be asked. The aim in asking these riddles is, to attract people's attention, to have them do mental exercise, and to create a space where people can have fun and improve themselves. Lugaz type started to be seen in magazines over time with appreciated examples and reached its peak around 18th century in our litarature. Lugazs which are written separately or seen in poets' dîvan under 'Elgâz' name, or lugazs without a known writer (Lâ-edrî) are brought together in lugaz magazines according to the literary taste of the person who compiled the magazine.