Bir G bölgesi üzerindeki analitik fonksiyonlar halkasının althalkaları
  1. Tez No: 354188
  2. Yazar: EKREM KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
GCKD bir bölge (veya cümle), DczG dıskre bir cümle olmak üzere G de analitik olan fonksiyonların A(G) halkası gözö- nüne alınarak, A(G) halkasının A'(ff)={feA(G): f' (u)=0, her U£D} ve ..... g( v)—sabit, althalkaları incelendi. G1, G^ kompleks düzlemde bölgeler ve bu bölgeler üzerindeki A(G^), AÎG^) analitik fonksiyon halkalarının izomorf olması halinde A'(G^) ile A'ÎG^) ve AD (G--,) ile A^ (&?) althalkalarının hangi şartlar altında 1 2 izomorf olduğu araştırıldı, D diskre cümlesi bir tek nok¬tadan ibaret ise A^(G) ile A(G) nin çakıştığı gösterile¬rek bu sahadaki çalışmalar genelleştirildi. 0:A(G^) * AÎG^), 0(f)~fo(Ç izomorfizmi altında birbirine dönüşen fonksiyonların sıfırlarının da (Q konform dönüşümü altında birbirine dönüştüğü ispatlandı, A(G) analitik fonksiyonlar halkası yerine M(G) meromorf fonksiyonlar cismi alınarak bazı problemler M(G) de çözüldü.
Özet (Çeviri)
The subrings A'(C)={f£A(G): f'(u)=0, all uSD) ana A-p( G)^jg£^A(G) : g( v)=constant, all V^DJ of A(G) is mainly concerned when G-CKC is a domain ( or a set) and A(G) is the set of all analytic functions on G, then A(G) is a ring under pointwise addition and multiplication, .'/here D represents a discrete set and f' is the derivative of f. //hen the A(G^), A(G^) of analytic functions are isomorphic, the conditions which makes the subrings Af(G-^) with A'(G2) and A^ ( G^ ) with A^ (G^) isomorphic is investigated. It is proved that the sets of zero of- the functions which map to each other under 0:A(G^) >A(u2), 0(f)—fo(p isomorphism, also maps to each other under conformai mapping (Q . Some problems are studied by taking the meromorphic functions field M(G) instead of the analytic functions ring A(G).