Erzurum merkez ilçede alternatif finansman kaynakları ile sığır besiciliği yapan işletmelerin doğrusal programlama yöntemiyle ekonomik analizi
  1. Tez No: 354189
  2. Yazar: ORHAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT HATUNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, Erzurum merkez ilçe'de alternatif finansman kaynaklan ile sığır besiciliği yapan işletmelerde yapılmıştır. Bölgenin doğal, topoğrafik ve ekolojik koşullan hayvancılık için elverişlidir. Hayvan yetiştiriciliği ve besicilik, tanmla uğraşan halkın önemli geçim kaynağıdır. Büyükbaş hayvan besiciliği alternatif finansman kaynaklan ile yapılmakta olup, bunlar: a. Kendi Özsermayeleri ile sığır besiciliği yapan işletmeler b. Şeker Şirketi Besi Bölge Şefliği yönetiminde sığır besiciliği yapan işletmeler c. Hayvancılık Kredisi ile sığır besiciliği yapan işletmeler şeklinde gruplandınlmışlardır. Besicilik yapan işletmelerde ortalama nüfus 6.99'dur. Aile İşgücü varlığının % 73.3'ü faal (15-49 yaş grubunda) dır. İşletmelerde mevcut işgücünün ancak % 50'sinin değerlendirilebildiği, teşebbüsün büyüklüğüne (besiye alınan hayvan sayısına) bağlı olarak değerlendirilen işgücü oranının arttığı görülmüştür. Sığır besiciliği yapan işletmelerde işletme başına ortalama 14.083.391 TL. aktif sermaye düşmektedir. İşletmeler genelinde aktif sermaye içinde en büyük pay (%53) hayvan sermayesine aittir. Bina sermayesinin aktif sermaye içindeki payının % 26 düzeyinde olması işletmelerin yeterli düzeyde sabit üretim kaynağına sahip olduklannı göstermiştir. Sadece kendi özsermayeleri ile sığır besiciliği yapan I. tip işletmelerde işletme başına 14.438.626. -TL. aktif sermaye düşmekte olup,bu işletmelerde pasif (yabancı) sermaye bulunmamaktadır. Şeker Şirketi Besi Bölge Şefliği yönetiminde sığır besiciliği yapan işletmelerde işletme başına düşen aktif sermaye 13.755.197.-TL.'dir. Bu tip işletmelerde işletme başına düşen pasif sermaye miktarı ise 2.784.283.-TL. dır. Hayvancılık Kredisi ile sığır besiciliği yapan işletmelerde ortalama aktif sermaye miktan 13.988.811. -TL. olup bu işletmelerde işletme başına düşen pasif sermaye miktan 4.801.899.-TL.dır. Sığır besiciliği yapan işletmelerde besiye alman hayvan sayısına bağlı olarak elde edilen saf hasıla da değişmektedir. Araştırmanın dayandığı 1987-1988 besi döneminde, kendi özsermayeleri ile sığır besiciliği yapan işletmeler 1.032.197.-TL. saf hasıla elde ederlerken, Şeker Şirketi Besi Böİge Şefliği yönetiminde sığır besiciliği yapan işletmeler -238.300.-TL. (menfi), Hayvancılık Kredisi ile sığır besiciliği yapan işletmeler ise 1.042.692.-TL. saf hasıla elde etmişlerdir. Şeker Şirketi Besi Bölge Şefliği yönetiminde sığır besiciliği yapan (II. tip) işletmelerin menfi saf hasıla elde etmeleri, bu tip işletmelerde hayvan başına isabet eden işletme masraflarının fazla olmasından kaynaklanmıştır. Besicilik geliri bütün işletmelerde müspet olup kendi öz sermayeleri ile sığır besiciliği yapan işletmelerde 2.265.630.-TL., Şeker Şirketi Besi Bölge Şefliği yönetiminde sığır besiciliği yapan işletmelerde 449.331.-TL. ve Hayvancılık Kredisi ile sığır besiciliği yapan işletmelerde ise 2.006.275.-TL.dır. 1987-1988 besi döneminde, bütün işletmelerin iş kazançlarının menfi olduğu görülmüştür. Kendi Öz sermayeleri ile sığır besiciliği yapan işletmeler -910.868.-TL. iş kazancı elde ederlerken, Şeker Şirketi Besi Bölge Şefliği yönetiminde sığır besiciliği yapan işletmeler «1.964.270.- TL. ve Hayvancılık Kredisi ile sığır besiciliği yapan işletmeler -14.845.-TL. iş kazancı elde etmişlerdir. İşletmelerde iş kazancının menfi olması, müteşebbis ve ailesinin emeğinin karşılığım dahi alamadığını göstermiştir. Sığır besiciliği yapan işletmelerde, saf hasıladan, besiciliğe tahsis edilen aktif sermayenin faiz karşılığının düşülmesi ile elde edilen saf kar menfidir. Diğer bir ifade ile 1987-1988 besi döneminde Erzurum Merkez İlçe'de sığır besiciliği yapan işletmeler zarar etmişlerdir. Mevcut durumda, işletmeler genelinde, 1 kg etin maliyeti 2880.-TL. ile 3541.-TL. arasında olup ortalama 3152.-TL.dir. Kendi öz sermayeleri ile sığır besiciliği yapan işletmeler etin kg'ı başına 432.-TL. zarar ederlerken, Şeker Şirketi Besi Bölge Şefliği yönetiminde sığır besiciliği yapan işletmeler 898.-TL. Hayvancılık Kredisi ile sığır besiciliği yapan işletmeler ise 370.-TL. zarar etmektedirler. Alternatif finansman kaynaklan ile sığır besiciliği yapan işletmeler 1987-1988 besi döneminde sahip oldukları üretim kaynaklan esas alınarak Doğrusal Programlama Yöntemi ile planlanmışlardır. Planlama ile işletmelerde mevcut kaynakların daha verimli kullanılabilecekleri ortaya konulmuştur. Elde edilen optimum planlar, işletmeler genelinde işletme başına düşen saf hasılada % 544, besicilik gelirinde % 190, iş kazancında ise % 182 oranında artışlar sağlanabileceğini göstermiştir. Doğrusal planlama ile, işletmeler genelinde 1 kg etin maliyetini ortalama 2038.-TL.'na düşürmenin, 1 kg etten ortalama 634.-TL. kar elde etmenin mümkün olabileceği anlaşılmıştır. Planlama ile bölgede, sığır besiciliği yapan işletmelerde özellikle melez ve genç besi hayvanlann karlılıkta çok etkili oldukları, üretim kaynaklarının hali hazırdaki kombinasyon ve kullanımlarının optimum düzeyde olmadığı tespit edilmiştir. Diğer bir ifade ile besicilikte elde edilen gelirin artırılması için, gerek hayvan ırkı ve yaşının gerekse kaynakların optimum miktarlarda ve kombinasyonlarda kullanımının çok önemli faktörler olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted in Erzurum Province central district, covering the cattle feeding farm enterprises using alternative financial sources.The natural,topographic and ecological conditions of the region is suitable for animal husbandry which is an important source of livelihood for the farmers. Cattle feeding farm operations are earned out through alternative financial sources. The farm groups are as follows: a) Self-financed farms, b) Farms supported by the Sugar Cooperation, c) Farms using Livestock Credit, Average population for the cattle feeding enterprises is 6.99. 73.3% of the working force in the family is active (15-49 age group). Only 50 % of the working force can be utilized and this percentage goes higher as the farm size increases. Average active capital for these farms is 14.083.39l.-TL . The highest portion of this capital is the animal stock. Building capital comprises 26% of the total. This shows that the farms posses adequate level of fixed capital. In the first group farms which operate by self-financing, the average active capital is 14.438.626. -TL. By definition, this kind of farms do not have foreign (passive) capital. Average active capital for the second group farms-supported by the Sugar Cooperation- is 13.755.197.-TL. Average foreign (passive) capital for this kind of farms is 2.784.283.-TL. In the third group of farms-operating through Livestock Credit- average active capital is 13.988.811. -TL. Average foreign capital for this group is 4.801.899.-TL. Net revenue varies depending on the number of the cattles taken for feeding.In the 1987-88 feeding period which is the subject of this research, net revenue of the first group is 1.032.197.-TL. while -238.300.-TL. for the second group and 1.042.692.-TL. for the third group of farms. The reason for the second group of farms to have a negative net revenue stems from the fact that the average operating costs for a per cattle has been higher than the others. Revenue figures for the feeding operations have been positive for all types of fairns, with the average figure of 2.265.630.-TL.for the first group, 449.331.-TL. for the second group and 2 006 275.-TL. for the third group. In 1987-88 feeding period it has been determined that operational revenues for the family was negative in all farming units. The figures have been -910.868.-TL for the first group, - 1.964.270.-TL. for the second group and -14.845.-TL. for the third group of farms. This shows that, farmers have not been able to obtain enough revenue to cover for the labor of the family members. In the farming units in which feeding is a part of operations net profit which is obtained by substracting interest for the active capital from the net revenue, has also been negative. In other words, farming units that were involved in feeding operations have been at loss, for the 1987-88 period. Under the existing conditions in general with regard to all three groups the cost of meat per kilogram varies between 2880 and 3541.-TL and the average is 3152.-TL. The loss figures per kilogram of meat is 432.-TL.for the first group, 898.-TL. for the second group and 370.-TL. for the third group of farms on the average. The farming units with feeding operations using alternative financial sources have been planned through Linear Programming. It has been determined that available resources may be use more effectively through planning. The optimum plans that have been obtained as a results of this research may increase net revenue per farm by 544 %,operation revenue by 190 %, working revenue by 182 %. It has been determined that the cost of meat per kilogram can be decreased to 2038.-TL.and average profit per kilogram of meat can be increased to 634.-TL.is possible through the Linear Programming. It has also been concluded that, cross-bred and young cattles are more profitable in feeding than the other materials, available resources are not made use of in an optimum manner. The breed and the ages of the animals as well as the optimum use of available resources in different combinations are amoung the important factors effecting the level of income in cattle feeding operations.