Karbonatlı bakır cevherlerinin sulu ortamda klor gazı ile çözünürleştirilmesi ve çözünme kinetiğinin incelenmesi
- Tez No: 354193
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Niğde-Çamardı yöresinden temin edilen ve % 5,28 Cu ihtiva eden, karbonatlı bakır cevheri Örneği, klor gazı ile çözündürülmüştür. Deneylerde karıştırma hızı sabit tutularak tane iriliği, gaz akiş hızı, katı-sıvı oranı ve reaksiyon sıcaklığı parametre olarak alınmıştır. Tane iriliğinin ve katı-sıvı oranının küçülmesinin, sıcaklığın ve gaz akış hı-zının artmasının reaksiyon hızını arttırdığı gözlenmiştir. Cevherdeki mevcut bakır tamamen çözündüğü halde'diğer metalik türlerden en çok çözünen demirin dahi maksimum % 3 kadarının çözeltiye geçtiği bulunmuştur. Buna göre cevherden bakırı seçimli olarak çözmek mümkün olabilmektedir. Bulunan deneysel sonuçlar kullanılarak ve heterojen reaksiyon modelleri göz Önüne alınarak reaksiyonun kinetiği incelenmiş ve çözünme hızının kül filminden difüzyon kontrollü olduğu tespit edilmiştir. Ancak t ye karşı t/t* grafiğinden her bir izotermal deneme için iki düz doğru elde edilmiş ve bunun sonucu olarak iki ayrı aktivasyon enerjisi bulunmuştur. Bu ak- -1 ~x tivasyon enerjileri 6,3 kkalmol ■ ve 4,0 kkalmol dir. Bu değerlerin farklı reaksiyonlara tekabül etmesi gerekeceği kanaatine varılmış ve bu reaksiyonlar tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the copper carbonate ore, obtained from Ni^de-Qamardi, containing 5,28 % Cu, has been dissolvued by Cl2 gas in aqueous medium, In the experiments, the particle size, the flow rate of the gas, the reaction temperature, the solid to liquid ratio and the time were chosen as parameters, while the stirring rate was held constant. It has been observed that the reaction rate increases with a decrease in particle size and solid to liquid ratio and with an increase in the reaction temperature and the flow rate of the gas. It has also been found that although the copper in the ore was dissolved completely, the iron which is the most soluble ore compared to other metalic species is dissolved 3 % maximally, Thus it has been concluded that copper can be selectively, dissolved . By using the experimental data and the heterogeneous reaction models, the reaction kinetics have been studied. It has been determinated that reaction is controlled by diffusion through the ash layer. But, from t/t* versus t graphs, two lines and two activation energies for each isothermal experi- -X ment have been obtained. The activation energies are 643kcalmol and 4.0 kcalmol ^. It has been concluded that the values should correspond to different reactions, and these reactions have been estimated.