Koç katımı öncesi farklı sürelerde yemlemenin koyunlarda döl verimine, kuzularda büyüme ve yaşama gücüne etkileri
  1. Tez No: 354194
  2. Yazar: SİNAN BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, koç katmandan önce 15 ve 30 gün süre ile uygulanan ek yemlemenin koyunlarda ağırlık ka¬zançlarına, gebelik ve kısırlık oranına, doğan kuzu sayısına; kuzulama30, 45, 60 gün ve sütten kesime kadar yaşama güçlerine ve doğum, 30, 45 gün ve sütten kesim ağırlıklarına etkileri ara§tırilmx§.tır* Araştırmada, hayvan materyali olarak, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Ziraat İşletmesinde yetiş¬tirilen Merinos, Morkaraman, İvesi, Tuj ve Karagül koyan¬ları ile bunların 1935 doğumlu kuzuları kullanılmıştır. Koyunlar, biri kontrol, ikisi yemleme olmak üzere deneme grubuna ayrılmışlardır. Kontrol grubu koyunları yalnız merfa ile yetinmişler, yemleme grubundaki koyun- lara ise mer'aya ek olarak koç kalımından 15 ve 30 gün önce başlanarak, günde hayvan başına 400 g. düşecek şekilde karma yem verilmiştir. Yem Sanayii Erzurum Yem Fabrikasında arpa, yulaf, buğday kepeği, ayçiçeği küspesi, pamuk tohumu küspesi, melas ve kemik unundan yaptırılan karma yemin, % 17.31 sindirilebilir ham protein, % 68.8 (2823 Kkal/kg) toplam sindirilebilir besin maddeleri ihtiva ettiği hesaplan¬mıştır. Ele alınan koyun verim özellikleri üzerinde, deneme grubları, ırk, yaş ve bunlar arasındaki interaksiyonlar; kuzu verim özelliklerinde bunlara ek olarak, kuzunun doğum şekli ve cinsiyeti gibi faktörlerin etkileri en küçük kareler metodu ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, Erzurum Atatürk Üniver¬sitesi Ziraat Fakültesi Ziraat İşletmesinde yetiştirilen Merinos, Morkaraman, İvesi, Tuj ve Karagül koyunlarına uygulanan 15 ve 30 gün süreli ek yemleme, kontrol grubuna göre, ele alınan verim özelliklerinin hepsinde ilerlemele¬re s eb eb olmuş tur• Koyun verim Özellikleri olarak ele alman deneme başı ağırlıkları kontrol, 15 gün ve 30 gün yemlenen grublarda sırasıyla 51.9±0.7 kg, 52.3±0.7 kg ve 52.2±0.8 kg; deneme süresince ortalama toplam ağırlık artışı 2.2 ±0.2 kg, 2.8±0.3 kg ve 3.3 ±0.3 kg; gebe koyun sayı¬sı 84.4± 4.1, 85.1± 4.2 ve 90.1 ±4.5; kısır koyun sayısı 15.6± 4.1, 14.9±4.2 ve 9.9 ±4.6; koç altı koyun başına doğan kuzu sayısı 0.94±0.06, 1.03±0.ü7 ve 1.12±0.07; doğuran koyun başına doğan kuzu sayısı 1.12±0.05, 1.18 ± 0*06 ve 1.23 ± 0.06 olarak tesbit edilmiştir* Kuzu verim özelliklerinden 30, 45, 60 gün ve sütten kesimde yaşama güçlerijkontrol grubunca sırasıyla 0 .8? ±0.04 , 0.83 ±0.04, 0.83±0.04 ve 0.81±0.ü5; 15 gün süre ile yemlenen grubta 0.84*± 0.04, 0.82±0.04, 0,82±0.04 ve 0.80 ±0.04; 30 gün yemienenierde 0.92 ¿0.04, 090i 0.04, 0.88 3:0.04 ve 0.88¿0.04 olarak bulunmuştur. Doğum, 30, 45 gün ve sütten kesim ağırlıkları aynı deneme grublarunda sırasıyla 3.78İ0.07 kg, 9.77^0.23 kg, ■ 14.26+ 0.32 kg ve 19.33*0.43 kg; 3.79*0.07 kg, 9.82+0.22 kg, 15.60 ±0.28 kg ve 20.21±0.41 kg; 3.87İ0.07 kg, 10.09İ 0.21 kg, 19.91drO.27 kg ve 21.36iO.39 kg olarak tesbit edilmiştir. Elde edilen bu sonuçlara göre, koç katımından Önce 15 gün süre ile ek yemleme uygulaması, toplam ağırlık artışında % 27.3; gebe koyun sayısında % 0.8; kısır koyun sayısında % 4.5; koç altı ve doğuran koyun başına doğan kuzu sayılarında % 9.6, % 5.4; kuzu doğum ağırlığında % 0.5; 45 gün ağırlığında % 9.4; sütten kesim ağırlığında % 4.6 üstünlük sağlamıştır. Aynı özelliklerde 30 gün yemlemenin üstünlüğü ise sırasıyla % 50; % 6.8; % 36.5; % 19.1; % 9.8; % 2.4; % 3.3; % 39.6 ve % 10.5'dur. 30, 45, 60 gün ve sütten kesimde yaşama güçlerinde 30 gün yemlenen grubun kuzuları, kontrol grubuna göre % 6.1 - % 8,5 oranında daha fazla yaşama gücü gösterir¬lerken, 15 gün süre ile yemienenierde bu değerler % 0.6 - % 3.2 arasında değişmiştir. Koç katım öncesi yemlemeye en iyi reaksiyon Meri¬noslardan elde edilmiş, Morkaramanlar koç altı koyun başına, Karagüller de doğuran koyun başına doğan kuzu sayılarında diğer ırklardan daha iyi performans göster¬mişlerdir* Tuj koyunlarında 15 gün süreli yemleme etki¬siz olmuştur. îvesiler doğan kuzu sayılarında diğer ırklardan düşük ¿eğerler vermişlerdir.
Özet (Çeviri)
in this trial the effects of premating feeding with an additional concentrates for a duration of 15 and 30 •j days on rates of gain, pregnant ana nonpregnant ewes ratios number of lambs born, survival of lambs to 30,45? 60 th days of age and weaning time, weight at birth,30 and 45 days of age and weaning were investigated. The Merino,Morkaraman,Awassi,Tushin and Karakul ewes raised at Atattirk University farm and their lambs born in 1985 have been used in this work. All the' ewes were allocated within the three,that is one control and the other two experimental groups.The ewes in the control were grazed in a natural pasture only,while the other two were fed with a concentrates of 400 g per head a day plus to the pasture for a duration of 15 and 30 days starting just before the natural mating. The labratory analysis indicated that the concentrate which was a mixture of barley,oats,sunflower meal,cuttonseed meal,melasses and bone flour and wheat had contained 17*31$ digestible crude protein and 68.8$ (2823 Kcal/kg) total digestible nutrients. The production traits of ewes were analysed with regard to the main effects like breed,age,experimental groups and the two way interactions through the method of least-square,some additional effects of like type of birth of lamb and sex the factors were included in the modal for the analysis of the lamb traits. The results obtained from the experiment showed that feeding the ewes with an additional ration for a period of 15 and 30 days has increased the mean values of the traits under consideration. The production traits of the ewes such as weights at the beginning of the experiment, total gain during the trial,the number of pregnant ewes, the number of barren ewes,the number of lambs born per ewe mated and the number of lambs born per ewe lambing in control, 15 days, 30 days group were 51.910.7 kg, 52.31$ *7 kg, 52.2+0.8 kg; 2.210.2 kg, 2.8+0. 3 kg, 3. 3±0. 3 kg'; 34.4+4.1, 85.1+4.2, 90.114.5; 15.6+4.1, l*r.9±4.2, 9.914.6; 0.94+0.06 , 1.0310,07, 1.12+0.07 and 1.12+0.05, 1.1310.06, 1.23+0.06,respectively. The production traits of the lames such as survival to 30, 45, 60th days of age and weaning were 0.¿7+0.0~, 0.83+0.0+, C..3+C.C- and 0.81+0.05 in uhs control „roup, C.o4tO.C-r, 0.82+0.04, C.o2+C.C- and 8.oGi0.04 in the 15 aays Oroup, 0.?2+0. 04, 0.SO+C.04 , C.o¿10.04 and 0. 8810.04 in the 30 days group. The weights taken at birth,30 days, 45 days and weaning were 3.7810.07 k*, 9.7710.23 k0, 14.2610.32 kg and 19.33t0.43 Ki in control, 9.8210.22 kg, 15.60tO.28 kg and 20. 211.0.41 k* in 15 daysgroup and 3.87*0.07 kg, 10.0910.21 kg, 19.911.0. 27kg and 21.3610.39 kg respectively. According to the results given here the ewes in the group which were fed an extra concentrate for a duration of 15 days had an advantage over the ewes in the control group with regard to the total gain, number of pregnant and nonpregnant ewes, number of lambs born per ewe mated and lambing, weight at birth, 45 day weight and weaning weight were 27.3 0.6$, 4.5 /S 9*6 ft, 5.4 ft, 0.5 ft, 9.4 and 4.6 ft respectively. The superiority of ewes in the 30 days group over the ewes in the control group with respect to the traits mentionsd above were pO.0 ft, o. 8 ft, 36. 5 >, 19.1 ft, 9 • 8 - > 2.-r ^,3.3 ft, 3S.S ft and 10.5 ft respectively. Ine 30 days group had also better performance than control Oroup in the traits survival to 30, 45, 60 days of age and weaning ranging 5.1 ft to o. 5 ft, while these values for the same traits in 15 days grou? ranged 0.6 ft to 3.2ft. The best response premating feeding with and additional concentrate was obtained in the Merino ewes in general. However the Morkaraman ewes were better than the other groups with respect to the lambs born per ewe mated, while the Karakul ewes were the best for the lambs born per ewe lambing. Any affect of extra feeding was not observed on the traits of the Tushin ewes in the 15 days group. On the other hand, the Awassi ewes had less number of lambs born for both per ewe mated and per ewe lambing than the other experimental groups.