Bazı bitki ekstraktlarının kanser hücrelerinde antioksidan, antikanserojenik ve apoptotik etkisinin belirlenmesi
Determination of antioksidant, anticancerogenic ve apoptotic effect of some plant extracts on cancer cell line
- Tez No: 354225
- Danışmanlar: PROF. DR. BELMA ASLIM, YRD. DOÇ. DR. SENİHA SELCEN BABAOĞLU AYDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kanser tüm dünyada hızla büyümekte olan bir sağlık problemidir. Epidemiyolojik kanıtlar bitkilerin, kanser sıklığının azaltılmasında ve kanser kaynaklı ölümlerin önlenmesinde kullanılan ilaçların elde edilmesinde birincil kaynaklar olduğunu doğrulamaktadır. Çalışmada endemik Tanacetum albipannosum Hub.-Mor. & Grierson ve Achillea sp. nova ve yaygın Centaurea depressa Bieb. türlerinden elde edilen su ve metanol ekstraktları kullanılmıştır. Ekstraktların 100, 250 ve 500 µg/mL konsantrasyonlarının kolorektal adenokarsinoma hücre hatları HT-29 ve Caco-2, servikal kanser hücre hattı HeLa üzerine antiproliferatif ve sağlıklı gingivial fibroblast hücre hattı HGF-1 üzerine sitotoksik etkisi araştırılmıştır. Konsantrasyon artışıyla birlikte bitkilerin antiproliferatif etkisinin arttığı bulunmuştur. Bitki ekstraktlarının hiçbir konsantrasyonu HGF-1 hücrelerine sitotoksik etki göstermemiştir. En iyi antiproliferatif etki HeLa hücrelerinde, C. depressa metanol (500 µg/mL) ve HT-29 hücrelerinde C.
Özet (Çeviri)
Cancer is a serious health problem growing rapidly all over the world. Epidemiological evidences confirm that plants are accepted as primary sources because of their great effect on decreasing the incidence of cancer, prevention of cancer deaths and their usage for drug improvement. In this study, water and methanol extracts of endemic Tanacetum albipannosum Hub.-Mor. & Grierson and Achillea sp. nova and common Centaurea depressa Bieb. were evaluated. We investigated the antiproliferative effect of 100, 250 and 500 µg/ml extract concentrations on colorectal adenocarcinoma cell lines HT-29, Caco-2 and cervical cancer cell line HeLa and their cytotoxic effects on healthy gingivial fibroblast cell line HGF-1. With increased concentration of plant extracts, antiproliferative effects have been found to increase. None of the plant extracts has cytotoxic effects on HGF-1 cells. The best antiproliferative effect was found on HeLa cells with the C. depressa methanol (500 µg/mL) and on HT-29 cells with the C.