Sentetik piretroit deltametrin'in pseudorasbora parva (Temminck & Schlegel, 1846) üzerindeki akut ve genotoksik etkileri
Acute and genotoxical effect of synthetic prethroid deltametrin upon pseudorasbora parva (Temminck & Schlegel, 1846)
  1. Tez No: 354224
  2. Yazar: SEZİN DÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, tarımsal faaliyetler sonucu sucul ekosisteme toksik kirletici olarak bulaşan sentetik piretroit grubu deltametrin pestisitinin çizgili sazancıklar (Pseudorasbora parva) üzerindeki 96 saatlik LC50 değerleri saptanmıştır. Deltametrinin genotoksik etkisinin belirlenmesinde eritrositlerdeki nükleus değişimleri gözlenmiştir. Uygulamalarda statik akut deney yöntemi ve genotoksik etkinin belirlenmesinde mikronükleus testi kullanılmıştır. Sonuçlar SPSS 16 paket programı ile değerlendirilmiştir. Ayrıca deney süresince deltametrinin Pseudorasbora parva bireylerindeki davranış değişiklikleri tespit edilmiştir. Deney sonucunda elde edilen bulgular Probit Analiz Yöntemi ile değerlendirilmiş ve 96 saat sonunda LC50 değeri 685,506 µg/L olarak saptanmıştır. Mikronükleus testi sonucunda kontrol grubunda ortalama MN frekansı ?0,75 ve deney grubunda ?11,1 olarak tespit edilmiştir. Deney grubu ile kontrol gruplarının MN frekansları arasındaki farklılıklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Bu maddenin çok toksik olduğu ve tarımsal uygulamalarda gerekli önlemlerin alınması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the 96 h LC50 values were determined on Pseudorasbora parva of synthetic pyrethroid deltamethrin, toxic contaminant on aquatic ecosystems. The genotoxi effects of deltamethrin was determined by the nucleus abnormalitives of the erythrocytes. The study was carried out by useing static acute test and micronucleus test were used for the determination of the genotoxic effects. Also the behavioral changes of Pseudorasbora parva individuals induced by deltametrin throughout the study were monitored. The data were evaluated by the use of Probit Analysis and the 96-h LC50 value was found to be 685.506 µg/L. The MN frequency for the control and the experimental group after the micronucleus test were found to be 0.75 ? and 11.1 ? respectively. The difference between the MN frequencies of the experimental and control group was found to be statistically significant. It is recommended that the necessary measured should be taken before the agricultural use of this very toxic compound in order to prevent the contamination of the aquatic ecosystems.