XV. Louıs ve XVI. Louıs stili mobilyalarının genel özelliklerinin ve günümüzdeki örneklerinin incelenmesi
A study on general features and current samples of XV. Louis and XVI. Louis style furniture
- Tez No: 354236
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. RAHMİ ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, XV. Louis ve XVI. Louis stili mobilyalarının genel özellikleri ve günümüzdeki örnekleri incelenmiştir. XV. Louis ve XVI. Louis stili mobilya tasarımları genel özellikleri, üretim yöntemleri ve tasarımı etkileyen kavramlar açısından ele alınarak günümüzdeki örnekleri ile karşılaştırılmıştır. Literatür araştırması olarak yürütülen bu çalışmada XV. Louis ve XVI. Louis stili mobilya tasarımları ile ilgili tezler, kitaplar, dergiler, makalelerden yararlanılmış, fotoğraflar ve mobilya katologları ile görsel anlatım desteklenmiştir. Sonuç olarak, günümüzde yapılan üretimlerde; XV. Louis ve XVI. Louis stili mobilya tasarımlarının özelliklerini tam olarak yansıtmayan, daha az maliyete sahip, estetik ve ergonomik olmayan örneklere de rastlanmaktadır. Mobilya tarihinde önemli yer tutan XV. Louis ve XVI. Louis stili mobilyaların aslına uygun örneklerle güncel ileri teknolojilerin yardımıyla üretilmesinin tüketiciler ve mobilya sektörü için yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Louis XV. and Louis XVI. Style Furniture have been examined in general characteristics and the samples of today. Also, some samples which are applied today were compared with the original samples with regards to production methods, style and general characteristics. It has been benefited from thesises, books, magazines, articles, photos and furniture catalogues about Louis XV. and Louis XVI. Style Furniture. As a result of this study, it was seen that samples of today did not fully reflect the characteristics of style and were non-ergonomic and non-aesthetic in workshop-type production in order to reduce production costs. Louis XV. and Louis XVI. Style Furniture which has an important place in the history of furniture have been concluded that it will be beneficial for both users and the furniture and design sector if the samples reflect their originals which can be re-produced by using new machines and updated advanced technology.