Endüstriyel uygulamalar için darbe genişlik modülasyonlu doğrultucu tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of a pulse width modulated rectifier for industrial applications
- Tez No: 354235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TİMUR AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Darbe Genişlik Modülasyonlu (DGM) doğrultucu devreleri, klasik diyotlu ve tristörlü doğrultucu devrelere göre daha düşük giriş akım harmoniklerine ve daha yüksek gerilim regülasyon hızına sahiptirler. Ayrıca bu doğrultucuların giriş güç katsayısı ayarlanabilir ve çift yönlü güç aktarımı sağlanabilir. Bu nedenlerden dolayı özellikle motor sürücü devrelerinin ve kesintisiz güç kaynaklarının giriş katlarında DGM doğrultucuların kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmada, sanayi tipi bir kesintisiz güç kaynağının giriş katında kullanılabilecek bir yükseltici türden bir DGM doğrultucu devresi incelenmiştir. Öncelikle DGM doğrultucu devrelerinin özellikleri ile bu devrelerde kullanılan modülasyon teknikleri özetlenmiş, matematiksel modelleri elde edilmiştir. Elde edilen bu model yardımıyla denetleyici tasarımı ve benzetim çalışmaları yapılmıştır. Son olarak da 220 V DA bara gerilimine ve 70 A çıkış kapasitesine sahip bir DGM doğrultucu için güç katı ve süzgeç tasarımı yapılmış, bir sanayi kuruluşu tarafından gerçekleştirilen system yardımıyla da deneysel sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Pulse Width Modulated (PWM) rectifiers have lower input current harmonics and faster voltage regulation speeds compared to classical diode and thyristor rectifiers. They also have adjustable input power factors and allow bi-directional power transfer. As a result their use has been widening especially in the front ends of motor derives and uninterrupted power supplies (UPS). A PWM rectifier that could be used in the front end of an industrial type UPS is investigated in this thesis. First, properties of PWM rectifiers and modulation techniques that are used in these converters are summarized, and mathematical models of PWM rectifiers are given. Contoller design and simulation work have been performed based on these models. Finally, power stage and filter design of a boost type PWM rectifier that has 220 V DC bus voltage and 70 A output current capacity is given. Experimental results are obtained by using a PWM rectifier that was built by an industrial company.