'Geste de Louis VII' Fransız haçlı kaynağında Türkler ve Türkiye
The Turks and Turkey in the sources of the French crusades titled Geste de Louis VII
- Tez No: 626536
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Anadolu coğrafyasında Fransızlar ve Türkler neredeyse aynı zaman diliminde karşılaştılar. Türklerin, Malazgirt Zaferi (26 Ağustos 1071) sonrası Anadolu'yu yurt tutmalarından yirmi beş yıl sonra ilk Haçlı orduları içinde yer alan Fransızlar bu topraklara geldiler. Doğu'dan Orta Asya'dan gelen Türkler Müslüman ve Asyalı bir karaktere sahiplerken Batı'dan gelen Fransızlar Latin asıllı ve Hıristiyan idiler. Anadolu'nun Türklerce fethi ve Haçlı Seferi gibi dünya tarihinde dönüm noktası sayılan gelişmeler dolayısıyla karşılaşan iki farklı halkın temasları XV. yüzyılın ortalarına yani Ortaçağ'ın sonlarına kadar süreklilik arz eden bir şekilde seyir takip etmiştir. Birkaç yüzyıl süren bu temaslar doğal olarak iki halkın tarihçileri tarafından eserlerinde işlenmiştir. Gerçi bu temasların karakteri askeri nitelikli çatışmaları içeriyordu. Bu temasları işleyen Fransız yazarlardan biri de II. Haçlı Seferi sırasında Fransız Kralı VII. Louis'e kral rahibi ve kâtibi sıfatıyla eşlik eden Odon de Deuil olmuştur. 1147'nin sonları ve 1148'in başlarında, Anadolu'dan geçmeyi deneyen ve Selçuklu Türkleri tarafından ağır yenilgilere uğratılan Fransız Haçlı ordusunun sefer sırasında, Odon de Deuil adeta günlüğünü tutmuştur. Çalışmaya başlarken Odon de Deuil'ün Türkler ve Türkiye üzerine farklı ve geniş bilgiler vereceği hipotezinden yola çıkarak, Fransız Haçlı kaynağında Türk ve Türkiye algısını ortaya çıkarmayı amaç edindik. Anadolu için Türkiye adını ilk kullanan Fransız yazar olarak, Odon geniş malumat vermeliydi. Fakat eserin incelenmesiyle beklentinin çok sınırlı kalması doğal olarak çalışmanın içeriğine de etki etti. Tez çalışması içerisinde Türkler ve Türkiye ile ilgili verilerin değerlendirilmesinin yanında, II. Haçlı Seferini gerçekleştiren Fransız ordusunun Anadolu'daki güzergâhı ve Türklerle savaşlarını, temaslarını içeren, yazarın V.-VII. Kitaplar olarak adlandırdığı bölümlerini Türkçeye tercüme ederek edisyon kritiğini yapmak bir görev ve gereklilik haline geldi. Öncelikle Fransa ve Fransızlar üzerine kısa özet halinde bilgi vermeye gayret ettik. Daha sonra çalışmamızda kullandığımız kaynak ve yazarı tanıttık. Bunu müteakiben kaynağımızın ana konusu olan Kral VII. Louis ve II. Haçlı Seferi hakkında bilgi sunuldu. Üçüncü bölümde kaynak eserde Türkler ve Türkiye üzerine gözlemler değerlendirildi. Dördüncü bölümdeyse eserin, V., VI. ve VII. kitapları olarak adlandırılan bölümlerin Türkçe çevirisi notlandırılarak hazırlandı.
Özet (Çeviri)
The French and the Turks have encountered at Anatolian geography for several reasons. The French who were among the first Crusaders arrived at this territory twenty-five years after the Turks settled in Anatolia following the Malazgirt yfrom Middle Asia were Muslim and typically Asian whereas the French coming from the west were originally Latins and Christians. The two people's contact initiated by the conquest of Anatolia by the Turks and followed by the Crusades which are considered to be the turning points in the world history, started in the mids of the 15th century and continued steadily towards the end of the Middle Ages. These encounters are naturally dealt by the historians of the two cultures and the works were mainly engaged in the military side of the issue. One of the French writers recording these encounters was Odon de Deuil who served French King Louis VII as his crown priest and clerk. Odon de Deuil kept a diary of the French Crusades who tried to cross Anatolia but were defeated by the Seljuk Turks at the end of 1147 and the beginning of 1148. On the onset of this study, we set out with a hypothesis that Odon de Deuil will furnish us with different and vast information about the Turks and Turkey and aimed to find out how the Turks and Turkey were perceived by the French. Since de Deuil was the first to use the term Turkey for Anatolia, we thought that he would furnish us with valuable information. However, as we deepened our studies, we realized that our expectations will be limited. Within the framework of this work it became inevitable and a responsibility to translate and do the editorial criticism of the chapters of the book which Odon de Deuil called Book V, VI, and VII. These books include the itinerary the French army followed, how they fought against the Turks, and their encounters with the Turks. At the beginning of the study, brief information on France and the French follows the bibliography of the work and short biography of the writer. Then, King Louis VII and the Second Crusades are explained in detail. In the third chapter observations on the Turks and Turkey inspired by the source books are evaluated. The last chapter is devoted to the translation of the so called Books V, VI, and VII.