Design and analysis of lot sizing techniques for an mrp systems
Malzeme ihtiyaç planlama sisteminde kafile büyüklerini belirleyen tekniklerin analizi ve tasarımı
  1. Tez No: 35425
  2. Yazar: SEDAT ZENCİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZ MALZEME İHTİYAÇ PLANLAMA SİSTEMİNDE KAFİLE BÜYÜKLÜKLERİNİ BELİRLEYEN TEKNİKLERİN ANALİZİ VE TASARIMI ZENCİRCİ, Sedat Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Adnan YAZICI Eylül, 1994, 91 sayfa. MİP, Malzeme İhtiyaç Planlaması, sistemlerinin en temel fonksiyonu, ne zaman ve ne kadar üretilmesi/satın alınmasını sağlayan kullanılabilir üretim takvimini oluşturmaktır. Kafile büyüklüklerini belirleyen teknikler sayesinde bu kullanılabilir üretim takvimi, en iyi (optimum) üretim takvimine dönüştürülebilir. Bu yüzden, kafile büyüklüklerini belirleyen teknikler, MİP sistemleri içerisinde önemli yer tutarlar. Kafile büyüklüklerinin belirlenmesi sonlu ve sonsuz kapasitelerde; tekli ve çoklu seviyeli üretimler için kullanılabilir. Bütün durumlarda amaç çok basittir; ısmarlama/hazırlama ve stokta tutma maliyetlerinin toplamını en aza indirgemek. Bu amaçla birçok algoritma ve sezgisel yöntem geliştirilmiştir. Bu çalışmada, tek seviyeli sonsuz ve sonlu kapasite ile çok seviyeli sonsuz kapasite durumları içingeliştirilmiş olan bazı algoritma ve sezgisel yöntemlerin analizleri yapılacaktır. Ayrıca, tek seviyeli sonsuz kapasite durumu için yeni bir sezgisel yöntem geliştirilmiş ve diğerleri ile karşılaştırılmıştır. Gerçek üretim ortamlarında, birçok MİP sistemi en iyi üretim takvimini elde etmek için bazı algoritma ve sezgisel yöntemleri kullanırlar. Bu çalışmada gerçekleştirilmiş olan algoritma ve sezgisel yöntemler, MKEK, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunda görevli yazılım grubu tarafından gerçekleştirilen MİP sisteminde kullanılacaktır. Anahtar Kelimeler : Kafile Büyüklükleri, Kafile Büyüklükleri ve MİP, Tek Seviyeli Üretim Sistemlerinde Kafile Büyüklükleri, Çok Seviyeli Üretim Sistemlerinde Kafile Büyüklükleri, Sonsuz Kapasitede Kafile Büyüklükleri, Sonlu Kapasitede Kafile Büyüklükleri. Bilim Dalı Sayısal Kodu : vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND ANALYSIS OF LOT SIZING TECHNIQUES FOR AN MRP SYSTEM ZENCİRCİ, Sedat M.S. in Computer Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Adnan YAZICI September, 1994, 91 pages. The main function of MRP, Material Requirements Planning, systems is to give the feasible production schedule that is when and how much to order. This feasible production schedule is transformed into the optimum production schedule by lot sizing techniques. Therefore lot sizing takes yery important part in MRP systems. Lot sizing can be used for both single and multi level cases having infinite or finite capacity. In all cases, the goal is very simple that is to minimize the total cost including ordering/setup cost and inventory holding cost. For this purpose, many algorithms and heuristics have been developed. In this study the analysis of some algorithms/heuristics are examined for single level uncapacitated, capacitated and multi level uncapacitated cases. One new heuristic is proposed for single level uncapacitated case and it is compared with others in computational and min optimal ity. In real production environment, many MRP systems use some of the lot sizing algorithms to have an optimum production schedule. In our case the implemented algorithms are used in the MRP system developed by a software team in MKEK, Mechanical and Chemical Industrial Organization. Keywords : Lot Sizing, Lot Sizing and MRP, Singe Level Lot Sizing, Multi Level Lot Sizing, Uncapacitated Lot Sizing, Capacitated Lot Sizing. Science Code : IV