Yenidoğan ünitelerine özgü kuvöz tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of an incubator for newborn units
  1. Tez No: 354256
  2. Yazar: ŞERİF ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, yenidoğanların belirli bir süre uygun ve steril koşullarda tedavi ve bakımının gerçekleştirildiği, gelişmiş bir kuvöz tasarımının yapılması ve gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Yenidoğanlar kuvöz ile dış ortamdan ayrı tutulmakta ve özel filtrelerden geçirilmiş hava verilmek suretiyle de daha steril bir ortam sağlanmaktadır. Kuvöz içerisine, bebeğe gereksinim duyacağı miktarda oksijen verilebilir. Ayrıca bebek için gürültünün en aza indirildiği izole bir ortam sağlanmış olur. Ortamın ısı, ışık ve nem değerleri de bebek için en ideal değere ayarlanmaktadır. Gerektiğinde kuvöz üzeri kapatılarak karanlık bir ortam sağlanır. Böylece bebek iyileşene kadar anne rahmine benzeyen bu ortamda tüm bakımları ve tedavileri bebeğe en az zarar verecek şekilde sağlanmış olur. Zamanında doğan bebekler kısa sürede ortama uyum sağlamakta ancak zamanından önce doğan bebekler doğar doğmaz birtakım girişimlere maruz kalmaktadırlar. Prematüre bebekler erken doğuma bağlı birtakım sistemleri iyi gelişmemiş olduğu için yeni ortama uyum sağlamakta güçlük çekerler. Bu çalışmada tasarlanan kuvöz ile bebekler için ideal bir ortam oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the aim is to design and realize an advanced incubator which neonates are cured and treated under the convenient and sterile conditions for a certain period of time. Neonates are kept separate from the external environment with the incubator and a more sterile environment is achieved by giving air passed through Special filters. The amount of oxygen required by a baby may be given into the incubator. In addition to this, an isolated environment for the baby which the noise is minimized can be ensured. The temperature, light and humidity values of the environment are also adjusted the ideal value for the baby. If necessary, a dark environment can be provided by covering the surface of the incubator. So all the treatments and cures are implemented at the minimum risk level to the baby in this environment similar to the mother's uterus until the baby is recovered. The babies born at the expected due time adapt to the environment as soon as possible, but prematurely born babies are exposed to a number of initiatives at birth. The premature babies have difficulty in adapting to the new environment, since some systems of them are not well developed due to preterm birth. An ideal environment for the baby is created with the incubator designed in this study.