Enerji yönetimi ve kent planlama ilişkisi
Energy management and relation with urban planning
  1. Tez No: 354255
  2. Yazar: VELİYE BAŞAK TOKATLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. OGAN KIRSAÇLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Energy, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Gelişen Dünya düzeninde insanların enerji talepleri artmaktadır. Teknolojinin sebep olduğu bu artan enerji tüketimine nüfusun, sanayileşmenin ve kentleşmenin hızla artması eklenince, yapay enerji kaynaklarından elde edilen enerjinin geleceğinin tehlikeye girdiği görülmektedir. Dünya'da gelişmiş ülkelerin enerji politikaları temiz enerji kaynaklarının kullanımının en üst seviyeye çıkarılması üzerinedir. Enerji politikalarının hayata geçirilebilmesi için tüm meslek gruplarına görevler düşmektedir. Planlama disiplini de kentsel enerji tüketimini verimli hale getirebilmek için enerji entegre planlama anlayışını benimsemelidir. Sürdürülebilir olan enerji entegre planlama, artık günümüzde tüm senaryolarda dikkat edilmesi gereken, planlama kararlarının tüm planlara yansıtılması gereken bir yaklaşım olmalıdır. Tezde enerji türleri karşılaştırılmıştır. Dünya'nın, Avrupa Birliği ülkelerinin ve Türkiye'nin enerji politikaları incelenmiştir. İki bölümden elde edilen sonuçlara göre kent planlamada hangi enerji türlerinin üzerine gidilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Planlama disiplini çerçevesinde enerji entegre kentlere ilişkin 4 ölçekte planlama kararları belirlenmiştir. Ulusal, kentsel, mahalle ve tek yapı ölçekleri olarak ayrılan kararlar örneklerle açıklanmıştır. Dünya'nın geleceği için belirleyici rol oynayan enerjinin kentlerde verimli kullanımı; gelişmiş ülkelerin farkına vardığı, artık tüm ülkelerin de bu bilinçle planlama yapması gerektiği bir konudur. Bu bağlamda Türkiye'nin ne aşamada olduğu çalışılan 4 ölçekte, belirlenen başlıklarda enerji politikaları ve uygulamaları doğrultusunda incelenmiştir. Tezde belirlenen ölçekler arası planlama kararları şehir plancıları için kılavuz olacak ve bilinçlendirici niteliktedir. Bu kararlara göre incelenen Türkiye'nin mevcut enerji politikaları ve uygulamaları ise yapılması gerekenlere ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
The demand for energy of people is increasing in accordance with the developing world order. When dramatic increase of population, industrialisation and urbanisation are put on the incerasing energy comsumption caused by technology, it is clear that the future of the energy provided by unnatural energy resources are endangered. The energy policies of the developed countries in the world are based on the basis of rise to highest rank of the usage of the clean energy resources. Planning discipline should adopt the energy integrated planning system in order to make productive urban energy comsumption. Energy entegrated planning which is sustainable should be the approach that is considered in every scenario and the planning decisions of the approach should be represented in all plans. The different kind of energies are compared in the thesis. The energy policies of World, European Union Countires and Tukey are examined. What kind of energy sources should be used in city planning is concluded according to the results obtained from the first two chapter. Planning decisions in four different scales are defined with regard to the energy entegrated cities within the frame of planning discipline. The decisions that classified as national, urban, in neighbourhood and structure scale are explained in models. In this context, the stage of Turkey in the issue is analysed in four different scale that studied, energy policies that determinated in accordance with implementations.