Boyler destekli vakum tüplü güneş kollektör sisteminin farklı parametrelere göre ekserji analizi
Exergy analysis of vacumm tube solar collectors with a boiler according to different parameters
  1. Tez No: 354261
  2. Yazar: HASAN YILDIZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MECİT SİVRİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tezde boyler destekli vakum tüplü güneş kollektörünün farklı çalışma debilerindeki enerji ve ekserji analizi, farklı ara akışkanlara göre yapılmış ve değerlendirilmiştir. Sistemin kapalı devre çalışmasında, iki farklı ara akışkan olarak, ısı transfer yağı ve % 40 antifriz-su karışımı kullanılmıştır. Deney sisteminin kapalı devresinde, ara akışkanlar üç farklı çalışma debisinde dolaştırılmıştır. Çalışma debileri 0,277kg/s, 0,383kg/s ve 0,494 kg/s'de gerçekleştirilmiştir. Deney sisteminde, debinin artmasıyla kollektör giriş sıcaklığının arttığı, kollektör sıcaklık farkının (giriş ve çıkış sıcaklık farkı) ve çıkış sıcaklığının azaldığı tespit edilmiştir. Deneyde, debinin artmasıyla sistemin ve kollektörün enerji ve ekserji verimleri artmıştır. Ara akışkan olarak ısı transfer yağıyla yapılan deneylerde, kollektörün enerji ve ekserji verimlerinin, %40 antifriz-su karışımına göre daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. Fakat sistem verimi açısından ise %40 antifriz-su karışımı, ısı transfer yağına göre daha iyi bir sonuç vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the energy and exergy analysis of boiler-supported solar vacuum tubes at different operating flow rates were done and evaluated with respect to different intermediate fluids. In a closed-circuit experimental system the heat transfer oil and 40% antifreeze-water mixture were used as two different intermediate fluids. These different intermediate fluids were circulated at three different operating flow rates in the closed circuit experimental system. The experiments were done at 0,277kg/s, 0,383kg/s and 0,494 kg/s flow rates, respectively. It was observed that with an increase in flow rate in the experimental system; collector inlet temperature increased, but, collector temperature difference (difference between inlet and outlet temperature) and outlet temperature decreased. During the experiment, with an increase in the flow rate; the sytem and the collector energy and exergy effiencies increased. It was also observed that the collector energy and exergy efficiencies of the heat transfer oil was much better than those of 40% antifreeze-water mixture. However, from system efficiency point of view 40% antifreeze-water mixture of the system gave better results compared to those of the heat transfer oil.