Yangın söndürme sistemlerinde kullanılan sprınklerın araştırılması ve sayısal modellemesı
Investigated for used sprinkler in fire fighting systems and numerical modeling
- Tez No: 354262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Binalarda yönetmelikler gereği yapılması zorunlu olan aktif yangın önlemlerinden otomatik sprinkler sistemleri incelenerek, günümüzde ve standartlarda geçen standart tip denilen pendent(sarkık) tipte olan sprinkler elemanının FlowVision analiz programıyla sayısal modeli oluşturulmuştur. Bu sayısal analiz ile önde gelen üreticinin aynı sprinkler modeli için vermiş olduğu atım karakterizasyonu incelenmiştir. Aynı zamanda bu konuyla ilgili olan uluslararası bir kuruluşun deney sonuçlarıda incelenmiş ve modelimiz ile karşılaştırılmıştır. Sayısal analizi yapılan modelin daha farklı dizayn edilerek üretilmiş sprinkler elemanlarına model olabilecek bir niteliğe sahip olup olamayacağı araştırılmıştır. Sprinkler için kullanılan minimum basınç ve debi değerleri standartlarca belirlendiği ve üretilen sprinkelerlerin en az bu değerleri sağlıyor olması gerektiğinden üretici firmaların vermiş olduğu atım karakterizasyonları bizim için başlangıç noktasını oluşturmuştur. Daha verimli farklı modeller tasarlayabilmek ve üretmek amacıyla üretici firmaların vermiş olduğu deneysel atım karakterizasyonları başlangıç noktası alınarak, sayısal modelleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Automatic fire sprinkler systems, which are active fire fighting systems as one of the required measures by the regulations in buildings, are studied and developed a numerical model. Sprinkler is an element that distributes water to the protected area in pulverized form. Sprinklers are manufactured in different types in order to meet the requirements of the protected area. Using FlowVision, numerical model of so-called“standart type sprinkler”has been made. This numerical analysis is compared with the analysis of leading manufacturers of the same sprinkler model. We will understand if the sprinkler model that we analised could lead us to mode adwanced desings. In this way, we aim to desing and produce better and reliable products that has continuity. The minimum pressure and flow rate values are determined by the standars, designed sprinkler must meet these values. So that, sprinkler desings that provided by leading manufacturers are the starting point for us. In this way, we aim is to desing a model that can be applied to production in the future. This model will be base of the product that we desined using latest engineering techniques.