Doğrusal elastik deprem hesabı yöntemlerinin taban kesme kuvveti ve göreli kat ötelemesi açısından karşılaştırılması
A comparative study of linear elastic earthquake analysis methods in terms of base shear and relative story drift
  1. Tez No: 354263
  2. Yazar: MURAT SAYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL BEGİMGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Binaların deprem hesabının yapılmasında kullanılan Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007'de doğrusal elastik hesap yöntemi olarak Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi, Mod Birleştirme Yöntemi ve Zaman Tanım Alanında Hesap Yöntemi tanımlanmış; dinamik yöntemler olarak belirtilen Mod Birleştirme Yöntemi ve Zaman Tanım Alanında Hesap Yönteminin bütün binalarda uygulanabileceği ifade edilirken statik yöntem olarak belirtilen Eşdeğer Deprem Yükü Yönteminin uygulanmasına, deprem bölgesi, bina yüksekliği ve bina düzensizlikleri değişkenlerine göre sınırlamalar getirilmiştir. Bu tez çalışmasında, söz konusu değişkenler açısından Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi uygulanabilirlik sınırları içinde kalan dört farklı binanın deprem analizi, Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi ve Mod Birleştirme Yöntemi ile yapılarak sonuçlar taban kesme kuvveti ve göreli kat ötelemeleri parametrelerine göre karşılaştırılmıştır. Çalışmanın amacı taban kesme kuvveti ve göreli kat ötelemeleri parametreleri açısından söz konusu iki yöntem sonuçlarının yakınsaklığının, hesap yönteminin seçilmesinde belirleyici olan burulma düzensizliği ve bina yüksekliği değişkenlerinden hangi ölçüde etkilendiğini ortaya koyabilmektir.
Özet (Çeviri)
Turkish Seismic Code 2007 defines three methods for linear elastic seismic analysis, which are Equivalent Earthquake Load Analysis, Modal Superposition Analysis and Time-History Analysis. Although the code specifies that dynamic methods Modal Superposition and Time-History are allowed to be used in any kind of structure, the use of static method Equivalent Earthquake Load , is restricted in connection with the seismic zone, building height and irregularity of the structure. In this thesis, seismic analyses of four different structures, within the applicability limits of Equivalent Earthquake Load Method are performed using both Equivalent Earthquake Analysis and Modal Superposition Analysis and the results are compared in terms of Base Shear and Relative Story Drifts parameters. The aim of the study is to present how the convergence of the results of aforementioned methods in terms of Base Shear and Relative Story Drift parameters are affected by the variables of height of the building and torsional irregularity.