Clustering techniques for emitter identification in electronic warfare
Elektronik harp sistemlerinde yayıcı belirlenmesi için kümeleme teknikleri
- Tez No: 90674
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH CANATAN, PROF. DR. YALÇIN TANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
oz ELEKTRONİK HARP SİSTEMLERİNDE YAYICI BELİRLENMESİ İÇİN KÜMELEME TEKNİKLERİ Güvenlik, Ali Rıza Yüksek Lisans, Elektrik Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fatih CANATAN Aralık 1999, 90 sayfa Bu çalışmada, elektronik harp sistemlerinde yayıcı belirlenmesi problemini çözmek için kümeleme teknikleri araştırılmıştır. Tezde ilk olarak, kümeleme teknikleri konusunda bir literatür taraması yapılmış ve yeni algoritmalar toplanmıştır. Sonra bu algoritmalar ve diğer bazı bilinen algoritmalar, bir simulator programının çıktıları olan veriler üzerinde çalıştırılmıştır.Daha sonra, kümeleme algoritmalannm performansım arttırmak için bu algoritmalar üzerinde bazı değişiklikler yapılmıştır. Bu algoritmalarda kullanılan uzaklık fonksiyonları, yeni özelliklerin (darbe geliş zamanı ve darbe genliği) katılmasıyla değiştirilmiştir. Buna ek olarak, veri ortalama üzerinde çalışılmış ve yeni bir veri ortalama tekniği önerilmiştir. Bu çalışmalım sonuçlan, uzaklık hesabma katılan yeni özelliklerin, kümeleme tekniklerinin performansım arttırdığını ve önerilen algoritmaların, elektronik harp ortamında yayıcı belirlemek için kullanılabileceğini göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Radar, Elektronik Harp (EH), Elektronik Destek Tedbirleri (EDT), kümeleme algoritmaları, darbe ayıklama, veri ortalama. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CLUSTERING TECHNIQUES FOR EMITTER IDENTIFICATION IN ELECTRONIC WARFARE Güvenlik, Ali Rıza M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Prof. Dr. Fatih CANATAN December 1999, 90 pages In this study, clustering techniques are investigated in order to solve the problem of emitter identification in electronic warfare systems. In the thesis, clustering techniques are searched throughout the literature and new algorithms are collected firstly. Next, these algorithms and some other known algorithms are run on the data files which are the outputs of a simulator program. mAfterwards, in order to increase the performance of these clustering algorithms, some modifications are carried out. The distance functions used in these algorithms are modified by contribution of new features, which are time of arrival and pulse amplitude. In addition, data normalization is studied and a new normalization technique is proposed. The results of this study show that the usage of new features improves the performance of the clustering algorithms and also the proposed algorithms can be used to identify the emitters in an electronic warfare scenario. Keywords : Radar, Electronic Warfare (EW), Electronic Support Measures (ESM), clustering algorithms, pulse deinterleaving, normalization. IV m ^wMmwmmm