Sülfatiyazol türevlerinin sentezi, karakterizasyonu ve antimikrobiyal aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of antimicrobial activity of sulfathiazole derivatives
- Tez No: 354357
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada (4-alkil-1-naftoilamino-N-tiyazol-2-il)benzensülfonamidin sülfatiyazol türevleri sentezlenmiştir. Bu türevler uygun olan 4-alkil-1-naftoik asitlerden hazırlanmıştır. Bu asitler önce açil klorürlerine dönüştürülmüş oluşan açil klorürler ayrı ayrı reaksiyonlarla amino sülfatiyazol ile eşleştirilerek nükleofilik katılma-ayrılma reaksiyonları yoluyla (4-alkil-1-naftoilamino-N-tiyazol-2-il)benzensülfonamidleri vermiştir. Sentezlenen bileşiklerin kimyasal yapıları Elementel Analiz, Nükleer Magnetik Rezonans Spekroskopisi (1H NMR ve 13C NMR), Sıvı Kromatogafisi–Kütle Spektroskopisi (LC-MS), Ultraviyole-Görünür Bölge Spekroskopisi (UV-Vis), Fourier Transform Infrared Spektroskopisi (FT-IR) ve Fotolüminesans (PL) spektroskopik yöntemleriyle karakterize edilmiştir. Elde edilen sülfatiyazol türevlerinin biyolojik aktiviteleri değerlendirilmiş ve çeşitli fizikokimyasal parametreleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study sulfathiazole derivatives of (4-alkyl-1-naphthoylamino-N-thiazole-yl)benzenesulfonamide were synthesized. These derivatives were prepared from the corresponding 4-alkyl-1-naphthoic acids. These acids were converted to their acyl chlorides, and coupled with amino sulfathiazole, separately, via nucleophilic addition-elimination reactions giving (4-alkyl-1-naphthoylamino-N-thiazole-2-yl)benzenesulfonamides. The chemical structures of the compounds synthesized were characterized by Elemental Analysis, Nuclear Magnetic Resonance Spectroscopy (1H NMR and 13C NMR), Liquid Chromatography-Mass Spectroscopy (LC-MS), Ultraviolet-Visible Spectroscopy (UV-Vis), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR) and Photoluminescence (PL). The sulfathiazole derivatives obtained were evaluated for biological activity and examined for various physicochemical parameters.