Thermoluminescence studies of SIM card chips used in mobile phone operators in Turkey
Türkiye'deki telefon operatörlerin SIM kartlarinda kullanilan çiplerin termolüminesans özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 354373
  2. Yazar: ARDA KANDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TOKTAMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın genel amacı,“Termolüminesans ve Optik uyarmalı Lüminesans Laboratuvarımızda”mevcut olan Harshaw 3500 TLD cihazı ile gerekli ölçümleri yapıp, SIM kart çip numunelerimizin termoluminesans özelliklerini analiz ederek bu numunelerin dozimetre olarak kullanılabilir olup olmadığını incelemektir. Çalışmalarda Türkiye'deki üç farklı operatör olan Turkcell, Avea ve Vodafone'nun SIM kart çipleri kullanılmıştır. Numunelerin termolüminesans özelliklerinden; doz-yanıt, ısıtma hızı, tekrarlanabilirlik ve sönümlenme özellikleri analiz edilmiştir. Doz-yanıt, ısıtma hızı, tekrarlanabilirlik ve sönümlenme deneylerinde radyasyon işlemleri için 90Sr - 90Y ß radyasyon kaynağı kullanılmıştır. Bu deneylerin ana sonuçları, üç operatörün SIM kart çipleri termolüminesans özelliklerine sahip, ancak sadece Turkcell SIM kart çipleri bir dozimetre olarak iyi termolüminesans özelliğine sahiptir. Fakat Avea ve Vodafone SIM kart çipleri, deneylerden elde edilen kötü sonuçlardan dolayı dozimetrik çalışmalar için elverişli değildir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is to make necessary measurements by HARSHAW 3500 Model TLD device which is present in our“Thermoluminescence and Optically Stimulated Luminescence Laboratory”then examine SIM card chips' thermoluminescence properties and analyze these samples as suitable or not for a dosimeter. We examined three SIM card chips of different operators which are Turkcell, Avea, and Vodafone. Thermoluminescence properties of samples such as dose responses of sample, effect of heating rate on samples, reproducibility of samples and fading properties were analyzed. For irradiation processes, 90Sr - 90Y ß radiation source was used for dose response, heating rate, reproducibility, and fading experiments. The main results from these experiments are all SIM card chips show the thermoluminescence properties, but only the Turkcell SIM card chip has good thermoluminescence properties as a dosimeter. However, that is not valid for Avea and Vodafone SIM card chips because of the bad results from experiments.