Benzoik asit, salisilik asit ve Persica vulgaris mill. (Rosaceae)yaprak ekstraktının allelopatik etkileri
Alleophatic effects of benzoic acid,salicylic acid and leaf extract of Persica vulgaris mill. (Rosaceae)
- Tez No: 354397
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEKER DAĞ, DOÇ. DR. EMEL YİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Benzoik asit, salisilik asit ve Persica vulgaris Mill. (Rosaceae)? in, Triticum aestivum L. (buğday), Zea mays L. (mısır), Cicer arietinum L. (nohut) gibi kültür bitkilerinin yanı sıra Lepidium campestre (L.) R. Br. ve Convolvulus arvensis L. yabancı ot tohumlarının çimlenmesi üzerindeki etkilerinin yanısıra Persica vulgaris Mill. (Rosaceae)? in antibakteriyel ve antifungal etkileri de araştırılmıştır. Amacımız, hakkında yeterince araştırma yapılmayan şeftali yaprağının, canlılar üzerindeki allelopatik etkilerinin araştırılmasıyla, gerek tarımsal arazide ekonomik olarak gerekse halk sağlığına katkısı açısından önemini vurgulamaktır. Çalışmamız sonucunda P. vulgaris Mill. yaprak ekstraktın belirtilen dozlarda çimlenme ortamına eklendiği Metod 1 ve ekstraktın belirtilen dozlarda sulama suyuna karıştırıldığı Metod 2? de 0,4 gr ve 0,2 gr? lık dozlarda kök ve gövde büyümesinin bütün tohumlarda engellendiği, 0,01 gr? lık dozda ise Z. mays L. ve C. arietinum L.? ta kök uzunluğunda artışın olduğu saptanmıştır. Metod 2? de ise 0,01 gr? lık dozda Z. mays haricindeki diğer bitkilerde kök uzunluğunda artış olmuştur. Bu dozda C. arietinum L. ve C. arvensis L. de gövde uzunluğunda büyüme tespit edilmiştir. P. vulgaris Mill. yaprağı ekstraktının GC-MS sonuçlarına göre her iki yılda da en yüksek oranda benzoik asit tespit edilmiştir. P. vulgaris Mill. yaprağı methanol ekstraktının antibakteriyel ve antifungal etkileri araştırılmasında cut plug yöntemi kullanılırken, Minimum İnhibisyon Konsantrasyonu (MİK), mikrodilüsyon yöntemi ile belirlenmiştir. Bu çalışmada P. vulgaris Mill. yaprak ektraktının Escherichia coli, Escherichia coli O:157 H:7, Proteus mirabilis, Proteus vulgaris, Salmonella enteritidis, Salmonella typhimurium, Streptococcus pyogenes, Enterococcus faecalis, Staphylococcus epidermidis, Klebsiella pneumoniae, Listeria monocytogenes, Micrococcus luteus ,Pseudomonas aeruginosa, Bacillus cereus, Bacillus subtilis, Yersinia enterocolitica bakterilerine karşı ise antibakteriyel etki tespit edilmiştir. Benzoik asit miktarlarının aylara göre dağılımı HPLC analizi sonucunda aylar arasında bir fark bulunmamıştır. Benzoik asit çimlenme sonuçlarına göre genel olarak Metod 1? de 0,1 gr ve 0,01 gr? lık dozlarda kök ve gövde büyümesi üzerine olumsuz etkilerinin var olduğu, buna ilaveten 0,0001 gr? lık dozda ise Z. mays L.ve C. arietinum L.? un büyümesini artırdığı tespit edilmiştir. Metod 2? de ise yine 0,1 gr ve 0,01 gr? lık dozlarda büyümenin engellendiği, 0,0001 gr? lık dozda ise C. arietinum L.ve yabani otların kök uzunluğunun arttığı bulunmuştur. Salisilik asit Metod 1 sonuçlarına göre bütün bitki türlerinde ilk iki doz büyümeyi engellerken 0,0001 gr? lık dozda ise kök ve gövde büyümesi üzerinde artış tespit edilmiştir. Metod 2? de ise benzer bir tablo görülmüş ilk üç doz büyümeyi engellerken, 0,0001 gr lık doz uygulaması kök ve gövde gelişimini artırmıştır.
Özet (Çeviri)
The study investigated the effects of benzoic acid, salicylic acid and Persica vulgaris Mill. (Rosaceae) not only on the germination of cultivated plants such as Triticum aestivum L. (wheat), Zea mays L. (maize), Cicer arietinum L. (chickpeas) but also on the germination of weed seeds such as Lepidium campestre (L.) R. Br. and Convolvulus arvensis L. The study also investigated the antibacterial and antifungal effects of Persica vulgaris Mill. (Rosaceae). The aim is to emphasize the importance of peach leaf in terms of its economic aspect in agriculture and its contribution to public health, by investigating its allelopathic effects on living creatures. Our study revealed that P. vulgaris Mill. inhibited the growth of roots and stems of all the seeds both in Method 1 in which the leaf extract was added to irrigation water in designated doses and in Method 2 in which 0.4 g and 0.2 g doses of extract were added. Our study also revealed that 0.01 g dose of the extract used in Method 2 increased the root length in Z. mays L. and C. arietinum L.. However, in Method 2, 0.01 g the dose of the extract led to increases in root length in all the plants except for Z. mays. At this dose, a growth was observed in the stem lengths of C. arietinum L. and C. arvensis L. . According to GC-MS results of P. vulgaris Mill. leaf extract, the highest rates were determined in benzoic acid in both years. When the antibacterial and antifungal effects of methanol extract of P. vulgaris Mill. leaves were investigated with the cut blog method, the minimum inhibitory concentration (MIC) was determined with the microdilution method. In this study, the leaf extract of P. vulgaris Mill. was determined to have antibacterial effects on Escherichia coli, Escherichia coli O:157 H:7, Proteus mirabilis, Proteus vulgaris, Salmonella enteritidis, Salmonella typhimurium, Streptococcus pyogenes, Enterococcus faecalis, Staphylococcus epidermidis, Klebsiella pneumoniae, Listeria monocytogenes, Micrococcus luteus ,Pseudomonas aeruginosa, Bacillus cereus, Bacillus subtilis, Yersinia enterocolitica and Yersinia enterocolitica bacteria. No difference was determined between the monthly distributions of the benzoic acid, based on the results of HPLC analysis. According to the results of benzoic acid germination, 0.1 g and 0.01 g doses had negative effects on the growth of roots and stems in Method 1. However, 0.0001 g, dose increase the growth of Z. mays L. and C. arietinum L. . In Method 2, while the growth was inhibited at the 0.1 g and 0.01 g doses, the root lengths of the weeds and C. arietinum L. increased at 0.0001 g dose. According to the results of salicylic acid in Method 1, the first two doses inhibited the growth of all the plant species, but the 0.0001 g dose increased the growth of the roots and stems. Similar results were obtained in Method 2. While the first three doses inhibited the growth, 0.0001 g dose application increased the growth of the roots and stems.