Bazı salvia türlerinin, reaktif oksijen türlerini temizleme özelliği ve antihemolitik etkisi
Reactive oxygen types scavenging activities of some salvia species and its anti-hemolytic effect
  1. Tez No: 354403
  2. Yazar: EMRE KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Salvia euphratica subsp. euphratica Montbret & Aucher ex Bentham, Salvia candidissima subsp. candidissima Montbret & Aucher ex Bentham ve Salvia russellii bitkilerinin metanol özütleri üzerinde toplam fenol, toplam flavanoid ve toplam antioksidan kapasitesi araştırıldı. Bunun yanı sıra süperoksit, hidroksil, ve hidrojen peroksit gibi farklı reaktif oksijen türlerini temizleme özelliği ile birlikte antihemolitik etkisi çalışıldı. Her bir bitki özütleri için toplam fenol, flavanoid ve antioksidan aktiviteleri incelendiğinde; toplam fenol ve toplam flavanoid miktarları ile toplam antioksidan aktivitesinin Salvia candidissima, Salvia euphratica ve Salvia russellii sıralamasıyla arttığı bulundu. Bitki metanol özütlerinin reaktif oksijen türlerini inhibe etmede etkin oldukları ve hidrojen peroksit, hidroksil ve süperoksit radikalini temizledikleri bulundu. Hidrojen peroksit temizlemede aktivitenin Salvia euphratica, Salvia candidissima ve Salvia russellii sıralamasıyla arttığı gözlendi. Ancak hidroksil ve süperoksit radikalini inhibe etmede Salvia candidissima, Salvia euphratica ve Salvia russellii sıralamasıyla arttığı görüldü. Ayrıca bitki özütlerinin hidrojen peroksit temizleme özelliğindeki sıralama ile antihemolitik etki gösterdikleri bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, methanol extracts of Salvia euphratica subsp. euphratica Montbret & Aucher ex Bentham, Salvia candidissima subsp. candidissima Montbret & Aucher ex Bentham and Salvia russellii plants on total phenol, total flavonoids and total antioxidant capacity were investigated. Besides that different reactive oxygen types such as superoxide, hydroxyl and hyrogen peroxide scavenging activities and also anti-hemolytic effect were studied. When the phenol, flavonoid and antioxidant activites of each plant extract are examined, it is discovered that quantities of total phenol and total flavonoid, and the total antioxidant activity increase by the order of Salvia candidissima, Salvia euphratica and Salvia russellii. Methanol extracts of plants are effective in inhibiting on reactive oxygen types and hydrogen peroxide, hydroxyl and superoxide radicals were found to scavenging. In hyrogen peroxide scavenging activity were observed, increase by the order of Salvia euphratica, Salvia candidissima and Salvia russellii. However in inhibiting hyroxyl and superoxide radicals to seen Salvia candidissima, Salvia euphratica and Salvia russellii were increased to ranking. In addition, hyrogen peroxide scavenging properties of plant extracts were found to show in the by ranking anti-hemolytic effects.