Bütün türleri Türkiye İçin endemik olan Ebenus L. cinsinin DNA ve protein profilleri kullanılarak moleküler yönden karşılaştırılması
Molecular comparison of 15 taxon of genus endemic Ebenus L. using DNA and protein profile
- Tez No: 155949
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LEYLA AÇIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
bütün türleri Türkiye için endemİk olan ebenus l. cinsinin dna ve protein profilleri kullanılarak moleküler yönden karşılaştırılması (Doktora Tezi) Ayten ÇELEBİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2004 ÖZET Bitki türlerinin taksonomik sınıflandırılması temel olarak morfolojik ve anatomik karakterlere dayanır. Fakat bu özellikler değişken ve bazen de gözlenmesi zor olabileceğinden, izoenzim analizleri, SDS-PAGE, RFLP, RAPD- PZR gibi moleküler tekniklerle desteklenmelerinde fayda vardır. Bu tekniklerden RAPD-PZR, ekonomik olması, zaman kazandırması, poîimorfizmleri kolay tespit edebilmesi ve genomik bilgiye ihtiyaç duymaması bakımından en avantajlı olanlardandır. Bu çalışmada bütün türleri Türkiye'ye endemik olan Ebenus L. (Leguminosae) cinsinin 14 tür ve bir varyete olmak üzere toplam 15 taksonu arasındaki genetik uzaklıklar SDS-PAGE ve RAPD- PCR yöntemleri kullanılarak belirlenmeye çalışılmıştır. RAPD-PZR çalışmalarında toplam 43 primer denenmiş, bunlardan 3 primerin polimorfik bantlar verdiği gözlenmiştir. Genetik uzaklıklar SDS-PAGE ve RAPD-PZR sonuçlarına gore her tür için hesaplanmış, deadograrolar çıkartılmıştır. Bilim Kodu : 216 Anahtar Kelimeler : Ebenus, SDS-PAGE, RAPD-PZR Sayfa Adedi : 100 Tez Yöneticisi " : Doç. Dr. Leyla Açık
Özet (Çeviri)
MOLECULAR COMPARISON OF 15 TAXON OF GENUS ENDEMIC EBENUS L. USING DNA AND PROTEIN PROFILE (Ph.D. Thesis) Ayten ÇELEBİ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2004 ABSTRACT Taxonomic classification of plant species is basically depended on the morphologic and anatomic characters, these features are changable and sometimes difficult to observe so it is necessary to be supported by molecular techniques such as isoenzyme analyses and SDS-PAGE, RFLP, RAPD-PCR techniques. RAPD-PCR is known as the most advantageous method since its economic, fast and less complicated nature. RAPD-PCR technique is reliable to detect the polymorphisms and knowledge of the primary genomic information is not actually necessary to apply it In this study, the genetic distances between the 14 species and one variety of Ebemıs L. (Leguminosae) genus, each of which are endemic for Turkey, were identified by using SDS-PAGE and RAPD-PCR techniques. Total of 43 primer were used and 3 of them were found to be informatic for obtaining the polymorphic band patterns. Genetic distances were calculated and dendrograms were obtained for each species by using the findings obtained from SDS-PAGE and RAPD-PCR results. However, due to the difficulties of the observation and also fragment changable feature of these morphological characters, it is almost necessary to support these findings by other molecular techniques. Science Coder 2 16 Key Words : Ebenus, SDS-PAGE, RAPD-PCRm Page Number: 100 Adviser : Doç. Dr. Leyla Açık