Balıkesir–Altınoluk'taki ikinci konutların ekonomik ve sosyo-kültürel etkilerinin değerlendirilmesine yönelik nitel bir araştırma
A qualitative study on the evaluation of the economic andsocio-cultural impacts of second homes in Balıkesir-Altınoluk
- Tez No: 824992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE OKUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
İkinci konutlar, gelişmiş olduğu kırsal kesimde sürekli olarak ikamet eden yerel halkın ekonomik ve sosyo-kültürel yapısında değişime sebep olmaktadır. Bu yüzden bu çalışmada ikinci konutların neden olduğu ekonomik ve sosyo-kültürel etkilerin tespiti amaçlanmıştır. Araştırma alanı Edremit ilçesine bağlı Altınoluk Mahallesi'dir. Araştırmadaki başlıca veri kaynağını, ikinci konut sahipleri (10), yerel halk (6), turizm işletmecileri (10) ve yerel yöneticilerle (4) yapılan derinlemesine görüşmeler olmuştur. Görüşmelerden elde edilen veriler MAXQUDA 2020 yazılımı ile analiz edilmiştir. Altınoluk, Butler'in Yaşam Döngüsü Teorisi'ne göre durağanlık evresinde olan bir destinasyondur. Bu evrede ziyaretçilerden elde edilen gelirler düşme eğiliminde çünkü destinasyon ayrıcalıklı olma özelliğini kaybetmiştir. Altınoluk'a olan turizm talebi giderek azalmaktadır çünkü tatil yeri diğer birçok destinasyona benzemeye başlamıştır. Eski çekiciliğini kaybeden destinasyonda, mülk sahipliğinde değişim meydana gelmektedir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, destinasyon da turizme bağlı olumlu ekonomik etki olarak; istihdam ve yeni iş alanlarının açıldığı tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre alandaki başlıca olumsuz ekonomik etkilere ilişkin bulgular ise ikinci konutlar ve Kovid-19'a bağlı olarak emlak ve konut fiyatlarının artması olmuştur. Sosyo-kültürel etki olarak ikinci konutların Altınoluk'ta sosyal ve kültürel hayatı canlandırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Second homes, which are developed in the rural areas, cause changes in the economic and socio-cultural structure of the local people who are constantly residing there. Therefore, in this study, it is aimed to determine the economic and socio-cultural impacts caused by second homes. The research area is Altınoluk neighbourhood of Edremit district. The main data source in the research has been comprised of the detailed interviews with second home owners (10), local people (6), tourism operators (10) and local administrators (4). The data obtained from the interviews has been analyzed with the MAXQUDA 2020 software. Altınoluk is a destination in the stagnation stage according to Butler's Life Cycle Theory. In this stage, income from visitors tend to decrease because the destination has lost its privileged feature. Tourism demands in Altınoluk is gradually decreasing because the resort has started to resemble many other destinations. There has been a change in property ownership in this destination that has lost its former attraction. According to the findings obtained from the research this destination it has been determined that employment and new business areas have been increased as positive economic impact depending on tourism. According to the findings obtained from the research, the findings related to the main negative economic impacts in the area; increase in real estate and housing prices due second homes and Covid-19. As a socio-cultural impact, it has been determined that second homes have brighten up the social and cultural life in Altınoluk.