Cumhuriyet üniversitesi öğrencilerinde leptin seviyesinin ölçülmesi
Measuring level of leptin in students of cumhuriyet university
  1. Tez No: 354408
  2. Yazar: SEVDA NALBANT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEKER DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Obezite; besinlerle alınan enerjinin, harcanan enerjiden fazla olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Dünyada giderek yaygınlaşan ve dünyanın en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelen obezite yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Obeziteyle ilişkisi gösterilmiş faktörlerden biri de leptin adı verilen yağ dokusundan salgılanan bir hormondur. Leptin eksikliği, leptin reseptör yetersizlikleri ve leptin direnci gibi leptin metabolizması bozuklukları obeziteye neden olabilir. Serum leptin düzeyinin belirlenmesinde Vücut Kitle İndeksi (VKİ), vücut yağ miktarı ve cinsiyet en önemli parametrelerdir. Bu çalışmada; Cumhuriyet Üniversitesi öğrencisi 18–25 yaş arası, sağlıklı erkek bireylerden (n=97) ve kadın bireyler den (n=104) kan örnekleri alınmıştır. Bu gruplar için leptin seviyeleri elisa yöntemiyle belirlenerek, istatistiksel analizler yapılmıştır. Bu analizler sonucunda leptin düzeyinin; VKİ, egzersiz yapma düzeni, sigara kullanımı, günlük uyku saati, kan glukoz değeri ve cinsiyet gibi birçok parametre ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; düzenli egzersiz yapan bireylerde, düzenli egzersiz yapmayan bireylere göre kan leptin düzeyi düşük çıkmış olup, istatistiksel olarak fark önemlidir. Sigara içen bireylerde, sigara içmeyen bireylere göre serum leptin seviyelerinin daha düşük olup, istatistiksel olarak fark önemlidir. Cinsiyete göre serum leptin seviyesi kadın bireylerde, erkeklere göre daha yüksek çıkmış olup, sonuç istatistiksel olarak anlamlıdır. Yaş ve VKİ benzer olduğunda kadınlar erkeklere göre daha fazla leptin üretmektedirler. Kadınlarda leptin seviyesinin anlamlı derecede yüksek çıkmasının nedeni ise; cinsiyete bağlı olarak kadın bireylerde yağ dokusunun daha fazla olmasının etkisi olduğu düşünülmektedir. Kan glukoz seviyesi ve günlük uyku süresi ile serum leptin seviyesi üzerinde etkisi tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity occurs if the energy taken by foods is more than burned energy and later on body stores surplus energy as body fat. In recent years, obesity has become one of the most important healt problems in the world and affects many people. It is a common greement that obesity influences the life quality and life time negatively. One of the factors related to obesity is leptin, which is an adipokin and secreted by adipose tissue. Anomalies in leptin such as leptin deficiency, leptin receptor deficiency and leptin resistance cause obesity. In determining sera leptin level, body mass index (BMI), amount of body fat and gender type are the most important parameters. In the present study, blood samples were collected from Cumhuriyet University's healthy male students (n = 97, age range =18-25) and female students (n=104, age range= 18-25). For these groups, leptin levels were determined with Elisa method and analyzed statistically. After these analyses, relationship between leptin levels and Body Mass Index (BMI), doing exercise regularly, smoking, daily sleep time, and blood glucose value and with gender in healthy individuals were evaluated. As a result in this study, it was determined that individuals who are having exercise regularly have lower sera leptin levels than individuals who are not having exercise regularly and statistical discrepancy is important. It was determined that individuals who are smoking have lower sera leptin levels than individuals who are not smoking and statistical discrepancy is important. It was determined that female individuals have higher leptin level than male individuals and statistical difference is important. Women secrete more leptin than men when they both have similar age and BMI. Related to gender, women stores more body fat and as a consequence of this factor, leptin level seen on women significantly high. Blood glucose levels and daily sleep time was no correlated between serum leptin levels.