Üniversite öğrencilerinde yatırım algısı: Cumhuriyet Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi'nde bir uygulama
Investment perception in university students: An application at Cumhuriyet University and Erciyes University
  1. Tez No: 494074
  2. Yazar: AYŞEGÜL AYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İnsanlar diğer tüm canlı varlıklardan farklı olarak kendine özgü yeteneklere sahiptir. Bu yetenekler; düşünme, konuşma, karar verme ve uygulama, zihinsel ve fiziksel gücünü kullanarak teknolojik, kültürel ve ekonomik değerler, üretme şeklinde sıralanabilir. İnsanların yaşadıkları olayları yorumlamaları, çevrelerindeki uyaranlar ile bu uyaranların iç dünyalarında oluşturduğu duyguların etkileşimi sonucu gerçekleşir. Bireylerin herhangi bir konu hakkındaki davranışlarının anlaşılabilmesi için duygularını ve bu duygularının beslediği tepkilerin bilinmesi gerekmektedir. İnsanların karşılaştıkları durumlar karşısında farklı tutumlar sergilemesi; kişilerin yaşı, cinsiyeti, eğitim durumu ve yetiştirilme şartları ile birlikte birçok faktörle ile ilişkilendirilmiştir. Bu bağlamda geleceğin potansiyel yatırımcısı olan üniversite öğrencilerinin yatırıma bakış açıları değerlendirilerek, yatırım algılarının tespit edilmesi önem arz etmektedir. Bununla birlikte farklı bölümlerde ve farklı üniversitelerdeki öğrencilerin yatırım ve kullanılan yatırım araçları hakkındaki bilgilerinin tespit edilmesi konu hakkında daha objektif bilgiler sunmaktadır. Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin yatırıma yönelik bakış açıları ve algılarını belirleyerek değerlendirmelerde bulunmak amaçlanmıştır. Farklı üniversitelerdeki ve bölümlerdeki öğrencilerin yatırıma bakışı ve ilgisi açısından temel düzeyde ekonomi ve finans, bireysel bankacılık, emeklilik ve sigortacılık, yatırım, vergi ve mevzuat, matematik ve faiz alanlarındaki bilgi düzeylerinde anlamlı farklılıklar olup/ olmadığı ve finansal davranışlarının hangi doğrultuda olduğu tespit edilmiştir. Üniversiteler ve bölümler açısından yatırım algısı konusunda benzer bakış açıları ve bilgi düzeyine sahip olduğu görülmüş olup, finansal davranışlar konusunda ise anlamlı farklılıklara rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Unlike all living beings, people have their own unique abilities. These abilities are; Thinking, speaking, deciding and practicing, technological, cultural and economic values ​​using mental and physical power, producing. Interpretation of the events people experience, the interaction of the stimuli in their surroundings and the emotions they create in their inner world of these stimuli. In order for individuals to understand their behavior on any subject, their feelings and reactions to these feelings must be known. People display different attitudes towards situations they meet; Age, gender, educational status, and conditions of development of the person. In this context, it is important to determine investment perceptions by evaluating the investment perspectives of university students who are potential investors of the future. However, the identification of information about investment and investment instruments of students in different departments and in different universities offers more objective information. In this study, it is aimed to determine the viewpoints and perceptions of university students' views towards investing. It has been determined that there are meaningful differences in the knowledge level of economics and finance, retail banking, retirement and insurance, investment, tax and legislation, mathematics and interest fields and the direction of financial behavior in terms of the investment view and interest of the students in different universities and departments. In terms of universities and departments, it has been seen that they have a similar perspective and knowledge level about investment perception and there are significant differences in financial behavior.