Selection of the best yacht category with analytical hierarchy process
En iyi yat kategorisinin analitik hiyerarşi yöntemiyle seçimi
- Tez No: 354419
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADALET ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezin amacı, turizm endüstrisinde hizmet veren bir acentenin sezon içinde müşterilerinin taleplerine uygun yat seçeneği sunabilmesi için portföyünde kullanacağı en iyi yat kategorisini belirlemektir. Yat kategorilerinin önceliklendirilmesi çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöntemiyle belirlenmiştir. Analitik hiyerarşi modeli klasik yapıda amaç, ana Kriterler, alt kriterler ve alternatifler olmak üzere dört seviyeli bir hiyerarşi halinde yapılandırılmıştır. Ekonomi, standart, lüks ve delüks olmak üzere toplam dört adet alternatif yat kategorisi belirlenmiştir. Değerlendirme yapabilmek için de çeşitli ana ve alt kriterler belirlenmiştir. Kriterlerin ve hiyerarşik yapılarının belirlenmesinde sektörde tecrübe sahibi operatörler ile müşterilerin görüşlerine başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Some travel agencies offer blue cruise for their customers in Turkey. However, they generally do not have own yachts, instead, they hold a portfolio that consists of commercial yachts in charter. A portfolio should include appropriate numbers of yachts in different categories. The problem is to decide the composition of yachts in the portfolio. The goal of this study is to evaluate the categories of yachts and ranking them in order to help the agency. The yachts are divided into four categories in general. Those categories are:“economy”,“standard”,“luxury”and“deluxe”yachts. Classification of the yachts depends on the size and variety of utilities that they have. These categories have been evaluated using Analytical Hierarchy Process (AHP) since the study is a multi-criteria decision-making problem in which intangible criteria are involved in decision process. The criteria and their hierarchical structure are determined by a group of people consisting of professionals from the sector and the customers.