The distribution network model of pteroleum product - Nigerian dowstream sector as a case study
Petrol ürünü i̇çin dağitim ağ modeli - Nijerya sektörü'nde vaka çalişmasi
- Tez No: 354420
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ÖZTÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Nijerya hem dünyada hem de Afrika?da büyük petrol üreticileri arasında yer almaktadır. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC)?nün istatistiklerine ve bu topluluk içerisindeki yerine rağmen, Nijerya?nın sürekli olarak benzin yokluğu çekmesi ve tedarik ağını en iyi şekilde oluşturamaması paradoksal bir durum oluşturmaktadır. Böylece, bu tez ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla petrol ürünlerinin son kullanıcılara etkin kanallar yoluyla en etkin bir şekilde dağıtımını sağlayacak bir model oluşturarak ülkede yaşanılan yoksunluğu incelemek ve bu konuya katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Böylece, bu çalışmada nihai kullanıcılara kadar olan taşıma maliyetlerini düşürmek için tedarikçi ülkelerden eyaletlerde bulunan son kullanıcılara kadarki ağı analiz etmekteyiz. Modelimizde yağmacılık, yıkıcılık, kötü yönetim, altyapıda yaşanılan sıkıntılar gibi üretim krizlerine ve çatışmalarına neden olan unsurları gözönünde bulundurmayıp, mükemmel durum altında modelimizi geliştirdik.En son olarak, Nijerya petrol endüstrisine ait toplanan veriler ile modelimizi çalıştırdık ve sonuçlar gösterdi ki bazı boru hatları en iyi dağıtım yapısında etkin bir şekilde kullanılmamakta, ama ağın bazı bölgelerinde ortaya çıkabilecek bozulmalara karşı dağıtım ağını destekleyici önemli bir rol üstlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nigeria ranks high among the community of oil producers both in Africa and the world at large. It is, therefore, paradoxical that Nigeria, with such profile in Organization of Petroleum Exporting Countries (OPEC) statistics finds it difficult to optimize its supply distribution spending so much money on transportation and experiencing regular fuel scarcity. This thesis thus reviews the petroleum product supply and distribution systems in the country to ascertain the extent to which the system may have contributed to the present product scarcity in Nigeria thus creating a model to effective distribute the product to the end user at the most effective channel to the interest of the economy of the country. Hence, weanalyzes of the distribution network from the supplying country to the end users in the states to reduce the cost of transportation to the door-step of the end user. In our model, we assume a perfect condition in the petroleum industry irrespective of the production crises and conflicts like pipeline vandalism, communal instability, mismanagement and infrastructural dilapidation. Last, we run our model for the collected data of the Nigerian petroleum industry, and the results show that some of the pipelines are not used efficiently in the optimal distribution, but plays an important role to support the the distribution network in case of any distruptions in some part of the network.