Hızlı gözlem teknikleriyle yapıların incelenmesi
Rapid visual screeninig of buildings
  1. Tez No: 354464
  2. Yazar: AHMET ŞANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERTAÇ TUHTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada FEMA (Federal Emergency Management Agency) tarafından 1988'de geliştirilen ve daha sonra bazı modifikasyonlar yapılıp yaygın olarak kullanılan Hızlı Görsel İnceleme (Rapid Visual Screening) Yöntemi ele alınmıştır. Hızlı Görsel İnceleme prosedürünün temel enstrümanı olan ve verilerin toplanıp değerlendirilmesini sağlayan“Yapılarda Potansiyel Hasar Değerlendirmesi için Hızlı Görsel İnceleme Veri Formu”nun içerdiği bölümlere değinilmiş, form Türkçeye çevrilmiş, zemin sınıfları ve deprem zonları DBYBHY 2007'ye uyarlanmış, formun nasıl ve ne amaçla kullanıldığı anlatılmıştır. Sismik zonlara göre form türleri verilmiş, bu formlarda yer alan parametreler (yapı yüksekliği, yatay ve düşey düzensizlikler, yönetmelik durumu ile zemin etkisi) açıklanmış ve bunların sonuca etkisi irdelenmiştir. Bulunan nihai S değerinin 2'den küçük olması durumunda yapının riskli sınıfa girdiği ve daha ayrıntılı bir değerlendirmeye tabi tutulması gerektiği ortaya konmuştur. Bu yöntemle Samsun'da beş okul ve bir hastane binası analiz edilmiş ve tutarlılık tespiti için sonuçlar, bu yapılar için daha önce yapılan Japon sismik İndis Yöntemi ile analizi sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak söz konusu yöntemin daha detaylı bir inceleme yöntemi olan Japon Sismik indis Yöntemiyle büyük oranda tutarlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper, Rapid Visual Screening Method which has been developed and used extensively after doing some modifications by FEMA (Federal Emergency Management Agency) has been addressed. The content of“Data Collection Form for Rapid Visual Screening of Buildings for Potential Seismic Hazards”which is the basic instrument of Rapid Visual Screening procedure, has been translated into Turkish, adapted to Turkish Earthquake Code 2007 and explained how to use. The variety of forms which differ between seismic zones have been presented. And it has been described how to fill in these forms. The effects of parameters which take place in these forms (Mid rise, high rise, plan and vertical irregularity, pre-code, post-code and soil type) have been discussed. Eventually it has been exposed that if the final S score is less than 2, more detailed evaluation should be done. Using this method five school buildings and one hospital building in Samsun have been analyzed and the results have been compared to results acquired by Japan Seismic Index Method. As a result of said method and method further detail views Japanese Seismic Method Index were found to be substantially consistent.