Bilgisayar desteği ile Akarçay güney alt havzası yeraltı suyu modellemesi
Akarçay south sub-basin groundwater modeling in computer
  1. Tez No: 354546
  2. Yazar: DİLEK KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ İÇAĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma Afyon ili sınırları içerisinde bulunan Akarçay havzasının, Afyon Merkez, Çay, Sincanlı, Şuhut, Çay - Eber gölü sınırları ve Akarçay nehrinin güneyinde yer alan bölgeleri kapsamaktadır. Akarçay havzasına ait yer altı suyu akım modellemesi Groundwater Modeling System (GMS) programında oluşturulmuştur. Modelde kullanılacak kuyu logları ve kotları, arazinin topoğrafik yükseklikleri, arazinin hidrolojik ve jeolojik özellikleri, temin edilip hesaplanarak programa aktarılmıştır. Kapalı bir havza özelliği taşıyan Akarçay havzası çalışma alanımızın sayısal modelleme yapılarak yer altı suyu bütçesi hesaplanmıştır. Havzanın üç boyutlu modellemesi yapılmıştır. Havzanın 1999 yılı hidrolojik ve jeolojik, gözlem ve hesap değerleri sonlu farklar yöntemiyle ve kararlı akım yöntemi ele alınarak modelleme yapılmıştır. Yapılan modelleme üzerinde arazinin herhangi bir yerinden kesit alınarak yeraltı su seviyesi görselleştirilmiştir. Elde edilen sonuçların yer altı su bütçesi hakkında bilgi vererek planlamaya katkıda bulunacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada Akarçay güney alt havzası modellemesi yapılırken kullanılan GMS programı kullanımı hakkında da genel bir bilgi verilmektedir. Bu çalışmanın GMS programı kullanmak isteyen araştırmacıların çalışmalarına da katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, in the province of Afyon Akarçay basin, Afyon, Çay, Sincanlı, Şuhut, Çay - Eber lake boundaries and regions in the south of the river covers the streambed. Groundwater flow modeling of the groundwater basin Akarçay Modeling System (GMS) program was created. Used in the model, and the borders of well logging, land topographic heights, hydrological and geological features of the land, whether there will be transferred to the program calculated. Akarçay basin with a closed basin feature of our field of work performed numerical modeling of groundwater budget was calculated. Three-dimensional modeling was carried out of the basin. 1999 of the basin hydrological and geological observations and account values by considering the finite difference method and a steady flow method was modeling. Based on the modeling of land anywhere in the underground water level is visualized in cross-section. Groundwater budget by providing information about the results obtained will contribute to planning. In this study, the southern sub-basin Akarçay used when modeling provides an overview on how to use the GMS program. This study will contribute to the work of researchers who want to use the GMS program.