Bilgisayar desteği ile güvenlik sisteminin izlenmesi ve kontrolu
Computer aided securty system monitoring and control
- Tez No: 68129
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAMİ ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
.. bilgisayar desteği ile güvenlik sisteminin izlenmesi ve kontrolü ( Yüksek Lisans Tezi ) Mustafa Fevzi YILDIRIM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1997 ÖZET Bu tezde izleme ve kontrol sistemleri teorik olarak araştırılmış ve bir bilgisayar laboratuvarının güvenlik izleme ve kontrol sistemi uygulaması yapılmıştır. Bu sistemlerde kullanılan algılama elemanları ve kontrol merkezleri incelenmiştir. Advantech firmasının ürettiği PCL-711B tipi bir veri toplama ve kontrol kartı incelenmiştir. Bu kartı kullanmak için gerekli olan sürücü yazılımı C programlama dili kullanılarak geliştirilmiştir. İzleme ve kontrol sistemi algoritması geliştirilerek bilgisayar yardımıyla gerçek-zamanlı izleme ve kontrol yapılmıştır. C programlama dili ile bir grafik arayüz tasarlanmış böylece uygulanan sistemin kullanılabilirliği artırılmıştır. Yazılan program DOS ortamında ve bütün kişisel bilgisayarlarda çalışabilmektedir. Bilim Kodu : 626.01.01 Anahtar Kelimeler :Güvenlik Sistemleri, İzleme, Dedektör, PCL-71 IB. Sayfa Adedi : 88 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. İlhami ÇOLAK
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED SECURITY SYSTEM MONITORING AND CONTROL ( M.Sc. Thesis) Mustafa Fevri YILDIRIM GAZİ UNIVERSTY INSTÎTUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1997 ABSTRACT In this thesis, security monitoring systems, control systems, sensing elements and control centers have been analysed briefly. Then a monitoring and control system has been applied to a computer laboratory. The achivements of this study are; 1- A PCL-71 IB type data acquisition card produced by Advantech Company has been analysed in detail. 2- A driver software required to use this card has been improved by using C programme language. 3- By developing a monitoring and a control system using a PC, the real-time monitoring and control applied. 4- A graphics interface programme in C language has been written and usability of the system has been improved. The written programme can be run in DOS and on all personal computers. Science code : 626.0 1.01 Key Words : Security Systems, Monitoring, Dedector, PCL-71 IB. Page number :88 Adviser : Assist. Prof. Dr. îlhami ÇOLAK