Doğanın fraktal geometrisi
Fractal geometry of the nature
  1. Tez No: 354547
  2. Yazar: DİLEK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SOYTÜRK SEYRANTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında, giderek artan bir öneme sahip olan doğanın fraktal geometrisi ve genel özellikleri verilmiştir. Tez yedi bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümü giriş kısmına ayrılarak fraktallarla ilgili genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde temel kavramlardan söz edilmiştir. Üçüncü bölümde Fraktal geometri ve yapısı incelenmiştir. Dördüncü bölümde fraktal geometrinin özellikleri verilmiştir. Beşinci bölümde fraktal tipleri incelenmiştir. Altıncı bölümde ise doğanın fraktal geometrisi incelenmiş ve son bölümde kaynaklara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, incereasingly important fractal geometry of nature and its general properties are given. The thesis consists of seven chapters. The first chapter is devoted to the introduction section and a general knowledge of fractals is given. In the second chapter, we have given the basic concepts. In the third chapter, fractal geometry and structure of fractal geomety are examinated. In the fourth chapter, properties of fractal geometry are determined. In the six chapter, geometry of nature is examined and in the last chepter, references are given.