Design, construction and testing of a new closed type belt conveyor
Yeni bir kapalı tip bantlı konveyörün tasarımı, yapımı ve testi
  1. Tez No: 35460
  2. Yazar: SERHAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
az YENİ BİR KAPALI TİP BANTLI KONVEYÖRÜN TASARIMI, YAPIMI VE TESTİ BiLGiN, Serhan Yüksek Lisans Tezi,Makina Mühendisliği Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi s Pro-f. Dr. Abdül kadir ERDEN Eylül, 1994, 116 say-fa Eski teknolojiye sahip bantlı ileticilerin yapısından kaynaklanan sınırlamaları ortadan kaldırmak için kapalı tipte bantlı bir iletici geliştirilmiştir. Temel olarak Sicon konveyor lerin“armut-seki 1 1 i ”bant görünümü seçilmiş ve yeni bir konveyor tasarımı geliştirilerek test edi lmiştir» Tasarımı yeni yapılan bant üç kısımdan oluşmuştur; yiğın yükü taşıyan ana bant, rulolar için yol oluşturan yan yastıklar, tahrik ünitesinden gelen gerilimleri alan çelik halat. Konik biçimli rulo çiftleri bantı ve içindeki yığın yükü taşımak üzere yerleştirilmişlerdir. Hem rulolar hem de bant bu araştırmada kullanılmak üzere tasarlanmiş ve Türkiyedeki mevcut teknoloji ile imal edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN, CONSTRUCTION AND TEST INS OF A NEW CLOSED TYPE BELT CONVEYOR BİLGİN, Serhan M.Sc.in Mechanical Engineering Supervisors Prof. Dr. Abdul kadir ERDEN Sep tember, 1994, i 16 pages A closed type belt conveyor is developed to overcome inherent limitations o-F the conventional belt conveyors.“ Pear-shape' ”belting o-F Sicon Conveyors is selected and a new conveyor design which is based on this unique con-figuration is developed and tested. The new belting consisted of three parts \ The main belt which supports the bulk load, side pads which provides a track -For the idlers and the steel rope which takes up the tension from the drive unit. Tapered idler pairs are placed to carry the belting and the included bulk load. Both the idlers and belt configuration used in this research is unique in design and manufactured by available Turkish technology. IllAn emprical design procedure is developed for the new conveyor after obtaining some experimental data about the belting and operational performance» The shape of cross- sectional -Brsa. of the belting is observed to be affected by bulk load specifications and filling efficiency» Therefore“ conveyed material ”and“ belt shape ”relationship is investigated experimentally and some data is presented to aid designers in any future design or selection procedure» A P r o t o t yp e c on veya r i s man u f -ac t u red, install ed and tested under several typical loading conditions of Heavy Industry » Performance of the prototype conveyor is studied and ?camp&red to similar recent conveyor designs. The experiments showed us that the prototype conveyor has some better performance parameters like; large variety in load materials, increased.conveying capacity, developed material enclosure, increased flexibility in design, decreased dead weight and prime cost. Thus, it is concluded that the new design AYCLOCON ( AYMAS CLOSED CONVEYOR) may have significant commercial interest in heavy industry» Keywords. Conveyor Types, Closed Conveyor, Belting, Side Pads, Filling Ratio, Belt Shape » Science Code s 6250202 ı v