İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin 6 ve 7. sınıf Türkçe ders kitaplarında yer alan kelime çalışmalarındaki kelimelere erişi düzeylerinin belirlenmesi
Determining the achievement level of secondary school 8th grade students in acquiring the words in the vocabulary exercises that take place in 6th and 7th grade Turkish course books
  1. Tez No: 354642
  2. Yazar: ASLIHAN MURAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin 6 ve 7. sınıf Türkçe Öğrenci Çalışma ve Öğretmen Kılavuz Kitabı'nda yer alan kelime çalışmalarındaki kelime ve deyimlere erişi düzeylerini saptamaktır. Araştırma, betimsel tarama yöntemli olup araştırmanın çalışma grubunu, Ankara İli Keçiören İlçesinde rastgele seçilen üç ilköğretim okulunda 2012–2013 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören 300 öğrenci oluşturmuştur. Uygulama öncesinde Millî Eğitim Bakanlığı Yayınları 6 ve 7. sınıf Öğrenci Çalışma Kitabı ile Öğretmen Kılavuz Kitabı incelenmiş, bu kitaplarda kelime öğretimini hedefleyen 465 kelime ve 107 deyim tespit edilerek listelenmiştir. Bu kelimelerden öğrencilerin anlamını bilebilecekleri 134 kelime ve 1 deyimle ilgili olarak 8. sınıfta öğrenim gören 100 öğrenciyle görüşülmüş, öğrencilerin tamamı bu kelimelerin anlamını bildiği için söz konusu kelimeler, araştırmada kullanılacak kelime ve deyim listesinden çıkarılmıştır. Söz konusu listede yer alan kelime deyimlerle ilgili olarak Ankara ilinde görev yapan 30 Türkçe öğretmeninin görüşü alınmış, sonuçta araştırmada 128 kelime ve 52 deyim kullanılmıştır. Çalışma yapraklarında ele alınan kelime öğretim teknikleri de uzmanlarının görüşleri doğrultusunda tespit edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan çalışma yaprakları kullanılmıştır. Çalışma yapraklarında“Deyimi Anlamı ile Eşleştirme”,“Deyimin Anlamını Yazma”,“Deyimi Cümlede Kullanma”,“Kelimeyi Anlamı ile Eşleştirme”,“Kelimenin Anlamını Yazma”,“Kelimeyi Cümlede Kullanma”,“Kelimenin Eş Anlamlısını Yazma”,“Kelimenin Eş Anlamlısını Cümlede Kullanma”başlıklı etkinlikler yer almıştır. Çalışma kâğıtları, uygulama yapılan okullardan biri olan Şinasi İlköğretim Okulunda çalışma grubu dışında kalan 8. sınıfların birinde ön çalışma ile gözden geçirilmiştir. Gözden geçirilmiş çalışma yaprakları üzerinde gerekli düzenlemeler yapılmış ve araştırma; Şinasi İlköğretim Okulu, Hüseyin Güllüoğlu İlköğretim Okulu ve Şenlik İlköğretim Okulunda yapılmıştır. Çalışma grubu kapsamındaki öğrencilerin çalışma yapraklarında yer alan kelime ve deyimlere verdikleri cevaplar, SPSS 17.0 kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the a and idioms which are in 6th and 7th grade course book and teacchievement level of 8th grade students in acguiring the word hers' book vocabulary exercises. All the three participating schools, which are the study groups of this research, are in Keçiören which is a province of Ankara, chosen randomly and 300 hundred students who are being educated at these schools between the 2012-2013 education years took part in this descriptive research. Before the research, 6th and 7th grade student's books and teacher's books published by the Ministry of National Education were analyzed and 465 words and 107 idioms which aim to teach vocabulary in these books were listed. Among these words and idioms, one idiom and 134 words which were expected to be known by the students were asked to 100 students in 8th grade. As all the students knew their meanings, this idiom and these words were omitted from the list used in the research. 30 teachers of Turkish who work in Ankara were interviewed about the words and idioms in the list and as a result 128 words and 52 idioms were used in the research. The vocabulary teaching techniques used in the worksheets were identified in accordance with the opinions of the experts in the field. The worksheets, prepared by the researcher were used during the research as a data collecting tool. Activities titled such as 'matching the idiom with the meaning', 'writing down the meaning of the idiom', 'making sentences using the idiom', 'matching the word with its meaning' , 'writing down the meaning of the word' , 'Using the word in a sentence' , 'writing the synonym of the word' were used. The worksheets were reviewed by a pre-study with one of the 8 classes which is not one of the study group in Şinasi Primary school which is also a practice school in this research. The required arrangements have been done on the worksheets and the research has been done at Şinasi Primary School, Hüseyin Güllüoğlu Primary School and Şenlik Primary School. The answers given by the students in the study group concerning the words and idioms in the worksheets were analyzed by using SPSS 17.0.