Spor yapan ve yapmayan 14-15 yaş arası öğrencilerin postür ilişkilerinin incelenmesi
Evaluation the posture relationships of both students engaged in sport and not engaged in sport at the age of 14-15
- Tez No: 354664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM CİCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, Milli Eğitimde okuyan öğrencilerin spor yapan ve yapmayanlar arasındaki postür ilişkisini tespit etmek ve postür analizi ile deformiteleri belirlemek için yapılmıştır. Çalışma, ilköğretim döneminde sayıları sırasıyla 18 futbolcu,18 voleybolcu,16 hentbolcu ve 16 basketbolcunun yanında 68 sedanter erkek olmak üzere toplam 136 kişiden oluşmuştur. Postür analizinde, her bir deneğin sağ lateral ve arterior plandan kamera ile 1‟er adet ile fotoğrafı çekilerek bilgisayara aktarıldı. Daha sonra Body Analysis Kapture (B.A.K.) programı aracılığı ile öğrencilerin doğal duruştan farklı olarak postüral bozuklukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effect,tendency and dominate level of exercise on the posture of the students engaged in sports in different branches with computer-aided program which is one of the postural analysis methods. The study consists of a total of 132 students; respectively 18 football players, 18 volleyball players,16 handball players and 16 basketball players at primary education and 64 sedentary males.In the postural analysis a photo was taken from the right lateral and arterior view of each subject with video camera and transferred to the computer.Then,unlike the natural posture, students' postural disorders were determined with Body Analysis Kapture (B.A.K) program.