Sınıf öğretmenlerinin müzik dersindeki yeterliliklerine ilişkin görüşleri: Ankara ili örneği
Classroom teachers' views on their proficiency in music lessons
  1. Tez No: 354665
  2. Yazar: ÖMER ŞENLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin müzik dersindeki yeterliliklerini sınıf öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda belirlemektir. Bu amaç için sınıf öğretmenlerine ilkokul müzik dersi için belirlenmiş olan kazanımlara yönelik ve müzik ve müzik eğitimiyle ilgili hazırlanmış olan sorular yöneltilmiştir. Araştırma betimsel bir araştırmadır. Kaynak tarama ve anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde görev yapan 1375 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise tesadüfi olarak seçilmiş olan 400 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplamak amacı ile oluşturulan anket 41 sorudan oluşmuştur. Elde edilen verilerin istatiksel analizi için SPSS paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde; Frekans (f) dağılımı ve Yüzde (%) değerinden yararlanılmıştır. Ankete katılan Sınıf öğretmenlerinin %39'u lisans eğitimini eğitim fakültesi sınıf öğretmenliği bölümünde tamamlamışken %61'i lisans eğitimini diğer fakültelerde tamamlamıştır. Müzik dersinin müzik eğitimi almamış kişiler tarafından yürütülmekte olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonucunda sınıf öğretmenleri müzik dersi hakkında büyük ölçüde kendilerini yetersiz gördükleri gözlemlenmiştir. Ankette sınıf öğretmenlerine ilkokul müzik dersine yönelik her kazanımla ilgili sorular yöneltilmiştir. Sınıf öğretmenleri 21 kazanımdan 11 kazanımı öğrencilere aktarma konusunda büyük çoğunlukta kendilerini yeterli görmediklerini belirtmiştir. Ankete katılan sınıf öğretmenlerinin %78'i hizmet içi eğitimi gerekli bulmakta iken, %22'si hizmet içi eğitimi gerekli bulmamaktadır. Anket sorularının büyük bir bölümünün temelini oluşturan kazanımlar ve bu kazanımlara yönelik konuları içeren 24 sorudan 5 soruda“Büyük Ölçüde”, 11 soruda“Kısmen”, 3 soruda“Çok Az”ve 5 soruda“Hiç”seçeneklerinde yoğunluk oluşmuştur.“Tamamen”seçeneğinde hiçbir soruda yoğunluk oluşmamıştır. Aynı sorulardaki en az yoğunluğa sahip seçenekler 18 soruda“Tamamen”ve 6 soruda“Hiç”seçenekleri olmuştur. En fazla yoğunluk“Kısmen”seçeneğinde ve en az yoğunluk ise“Büyük Ölçüde”seçeneğinde oluşmuştur. Sınıf öğretmenlerine müzik dersi için ayrılmış ders saatlerinde başka ders işleyip işlemedikleri hakkında soru yöneltilmiştir. Bu soruya sınıf öğretmenlerinin%36,5'i“Hiç”, %30,8'i“Çok Az”yanıtını vermiştir. Fakat sınıf öğretmenlerinin %21,5'i“Kısmen”ve %11,3'ü“Büyük Ölçüde”yanıtını vermiştir. Sınıf öğretmenlerinin bir bölümünün müzik dersinde başka derslere yer verdikleri görülmüştür. Hizmet içi eğitimi gerekli bulanlar %78 iken gerekli bulmayanlar %22'dir. Anket verilerinden yola çıkarak sınıf öğretmenleri için müzik dersine yönelik hizmet içi eğitim ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Ankete katılan sınıf öğretmenlerinin %92'si müzik dersi için haftada bir ders saatinin yeterli olmadığını düşünmekteyken, %8'i bir ders saatinin yeterli olduğunu düşünmektedir. Ankete katılan sınıf öğretmenlerinin büyük bir kısmı, lisans boyunca aldıkları müzik ve müzik eğitimi derslerinin yetersiz olduğu görüşündedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine competence of classroom teachers in music classes in the light of the opinions of classroom teachers. For this purpose, the classroom teachers were asked questions about the functions which are specified for the primary school music classes and; about music and music education. Literature review and survey methods were used in the study. The universe of the study consisted of 1375 classroom teachers being in charged in Yenimahalle District of Ankara Province. On the other hand, the sample of the study consisted of 400 classroom teachers which were randomly selected. Prepared for the purpose of collecting data, the survey has had 41 questions. In order to have a statistical analysis of the obtained data SPSS package program was used. Frequency (f) distributions and Percent (%) values were used in the analysis of the data. While 39% of the classroom teachers participating in the survey completed their undergraduate studies in the classroom teaching department of faculty of education, the remaining 61% of them completed their educations in other faculties. It was seen that the music classes have been conducted by those who haven't trained in music. As a result of the research, it is observed that the classroom teachers found themselves considerably inadequate in conducting music classes. In the survey, the classroom teachers were asked questions about the functions included in the primary school music curriculum. Vast majority of the teachers stated that they found themselves inadequate in conveying 11 functions out 21 functions to their students. While 78% of the classroom teachers participating in the survey found in service training is a must, the remaining 22%, on the other hand, found it unnecessary. It was observed that some of the classroom teachers include other courses in music classes. The percent of those finding in service training necessary is 78% while the opposite is 22%. It is observed that an in service training should be organized in music course. While 92% of the participants in the survey thought that one hour is not enough for music class, the remaining 8% believed that it is enough. Vast majority of the classroom teachers participating in the survey believed that the music and music education courses they had been given during their undergraduate education was inadequate. While 92% of the classroom teachers participating in the survey considered that the music courses should be instructed by music teachers, however, the remaining 8% thought that the music classes should be instructed by classroom teachers.