Çocuk evlerinde kalan çocukların ilişki dinamikleri: İzmir örneği
Relation dynamics of children who stay at child home: İzmir example
- Tez No: 354723
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT IŞIKHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bu araştırmanın amacı; çocuk hakları sözleşmesinin bütüncül bakış açısıyla çocuk evinde kalan çocukların çevreleriyle kurdukları ilişkilerin dinamiklerini ortaya koymaktır. Bu amaçla çocuk evinde kalan çocukların sosyo-demografik özellikleri ve korunma süreçlerine ilişkin veriler toplanmış ve çocukların aileleri, çocuk evi sistemi içindeki ve ev dışındaki sistemlerle ilişkileri, katıldıkları sosyal faaliyetler ve çocuk evlerinin fiziksel koşulları aile yanında kalan çocukların durumları ile karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Araştırmada hem nicel hem de nitel tasarımı içeren karma araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümünde İzmir'de çocuk evinde kalan12-18 yaş arası 101 çocuğa ve kontrol grubu olarak da İzmir'de devlet okulunda eğitimine devam eden 12-18 yaş arasındaki 142 aile yanında yaşayan çocuğa araştırmacının geliştirdiği görüşme formu uygulanmıştır. Çocuk evinde kalan çocukların % 77,2'sinin ebeveyninin her ikisinin de hayatta olmasına rağmen korunma altına alındığı görülmüştür. Buna rağmen çocukların % 51,1'i annesi ile ve % 45,1'i ise babası ile görüşmediğini belirtmişlerdir. Çocuk evi ve aile yanında yaşayan çocukların neredeyse eşit düzeyde komşuları tarafından tanındığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to set the dynamics of the relations established by the children who stay at child home with their environment from the integrative viewpoint of the Convention on the Rights of the Children. For this purpose data relating to the social-demographic features and protection processes of the children who stay at child home have been collected and children's relations with their families, their relations within the child home system, their relations with the systems out of the house, social activities they attend and the physical conditions of the child homes have been comparatively approached with the conditions of the children who stay with a family. Mixed research model including both quantitative and qualitative design has been used in the research. Interview form developed by the researcher was applied in quantitative section of the research to 101 children of ages ranging between 12 -18 years old who stay at child home in İzmir and in control group to 142 children of ages ranging between 12 -18 years old who stay with a family and continue their education in state schools in İzmir. It was seen that %77,2 of the children who stay at child home were taken under protection although both of their parents were alive. Despite this, %51,1 of the children stated that they didn't meet with their mothers while %45,1 of them stated that they didn't meet with their fathers. It is seen that children who stay at child home or with a family are almost equally recognized by their neighbors.