Ataullah İskenderâni Hikem-i Atâiyesi ve Hikem geleneği
Ataullah İskenderâni his book of Hikem-i Ataiyye and tradition of Kikam
  1. Tez No: 354742
  2. Yazar: MELAHAT BEKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DERİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 355
Özet
Atâullah İskenderânî, manevî kimliği ve ortaya koyduğu eserleri ile Kuzey Afrika'dan Ortadoğu'ya, Mezopotamya'dan Anadolu'ya geniş bir coğrafyada yüzyıllar boyunca eşine az rastlanır iz bırakmış büyük sûfilerden biridir. Bilimsel çerçevede pek çok yönden araştırmakonusu yapılaneserleri arasında özellikle Hikem-i Atâiye, sûfiler için manevîbir rehber kitap hükmünde, marifet ve irfan kapılarına götüren bir hikmet yolu olarak görülmüş ve bu manada özellikle irşad edici özelliğiyle, birçok farklı tarî katın ders halkasında okutulmuş, üstüne geçmişten bugüne yüze yakın şerh yazılmıştır. Bu çalışmada; Atâullah İskenderânî'nin daha önce akademik çalışmakonusu olarak genişçeele alınmamışolan yönleri; manevîkimliğinin yanı sıra, Hikem-i Atâiye kitabı, bu kitabın içeriği, içerdiği hikmetlerin vahdet-i vücut düşüncesi ile olan ortak ve farklı noktaları, züht ve ahlâka dair ubûdiyet noktasında getirdiği farklı yorumlar ve bakış açılarıele alınıp yorumlanmaya çalışılmıştır.Diğer taraftan Hikem üstüneyapılan onlarca şerhe ve bu şerhlerin tespit edilen seksen beş şârihine uzun inceleme ve değerlendirmelerle değinilerek, hepsinin topluca bir arada olduğu bir literatür çalı şması gerçekleştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Atâullah İskenderânî, Hikem-i Atâiye,Tasavvuf, Tarîkat, Şerh, Şârih, Vahdet-iVücut, Züht, Ahlak, Hikmet, Semâvi Dinler
Özet (Çeviri)
Atâullah İskenderânî, is one of the greatest sufis who left indelible marks for hundreds of years in a vast area extending from North Africa to the Middle East, from Mesopotamia to Anatolia. Of his many works subjected to academic analysis, HikamalAtâiye in particular was seen as a guide for the sufis in their journey to wisdom and knowledge, taught in the instruction circles of many different religious orders for its spiritual guidance, with close to a hundred exegeses written on it. In this study, aspects of Atâullah İskenderânî, that were not subjected to detailed academic analysis, his spiritual identity, his book Hikamal-Atâiye, the contents of this book, the differences and similarities between the wisdoms of this book and the idea of unity of existence, and the different interpretationsand perspectivesit brings to piety and morality concerning servitude to God were examined. We also provide a literature review containing, for the first time, detailed investigations and evaluations on the collected titles of tens of exegeses written on Hikamand their eighty fiveauthors. Keywords : Atâullah İskenderânî, Hikam-al Atâiye,Sufism, Religious Orders, Exegesis,Commentator, Unity of Existence, Piety,Morality, Wisdom, Abrahamic Religions.